43 Yıl Sonra Şahadet Belgesi Verildi

1976 yılında askeri okulda yaşanan bir kaza neticesini hayatını kaybeden askeri öğrenciye 43 yıl sonra şahadet belgesi verildi.

43 Yıl Sonra Şahadet Belgesi Verildi

1976 yılında askeri okulda yaşanan bir kaza neticesini hayatını kaybeden askeri öğrenciye 43 yıl sonra şahadet belgesi verildi.

Kara Harp Okulu 3. Sınıf öğrenci olan Samsunun Havza ilçesi nüfusuna kayıtlı Cezmi Özsezer 3. Sınıf’dan 4. Sınıfa geçtiği tarihlerde İzmir Menteş’de yaz eğitim kampında eğitim esnasına kaza sonucu el bombasının patlaması neticesinde hayatını kaybetti.

Mühimmat patlaması nedeni ile hayatını kaybeden Özsezer’in cenazesi Memduihye Mahallesinde bulunan eski mezarlığa defnedildi.

Aradan geçen yılların ardından nüfus kayıtlarında şehit olarak geçen fakat askeri kayıtlarda şehit olarak görülmeyen Özsezer’in devre arkadaşları ve ailesi tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na başvuru yaptılar. Yapılan başvurunun ardından 43 yıl önce hayatını kaybeden askeri öğrenci Özsezer’in şehit olduğunun belgesi olan şahadet belgesi ailesine teslim edildi.

Şehidin ablası emekli öğretmen Gülseren Özsezer kardeşinin 2 Eylül 1976 tarihinde İzmir Menteş’te askeri eğitim kampında eğitim gördüğü sırada hayatını kaybettiğini belirerek; “O dönem bizim için çok zor geçti. Babam akılının erdiğince evrak takibini yapmıştı. Kardeşim nüfusu kayıtlarında şehit geçmesine rağmen askeri kayıtlarda şehit olarak sayılmıyordu. Ocak ayında kardeşimin şehit sayılması için müracaat ettim fakat kabul edilmedi. O dönemde birlikte eğitim aldığı arkadaşlarının da uğraşları ile yeniden başvuru yaptık ve kardeşim resmi olarak şehit sayıldı ve şahadet belgesi tarafımıza gönderildi. Mezarı yapıldı. Şimdi ise mezarın çevre düzenlemesi Havza Belediyesi tarafından yapılmakta. Bu benim ve ailem için onur ve gurur verici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

43 yıl sonra şahadeti onaylanan Özsezer’in mezarı askeri yetkililer tarafından yaptırılırken çevre düzenlemesi ise Havza Belediyesi tarafından yapıldı.

Çevre düzenleme çalışmalarını takip eden  Muharip Gaziler Derneği Havza Temsilcisi Harun Saat bu güne kadar hiçbir kayıtta Özsezer’in şahadetine rastlamadıklarını belirterek; “18 yıldır bu görevi yürütmekteyim daha önceden Özsezer ile ilgili hiçbir kayıta rastlamadım. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harbiye Subay okulunda okurken elinde el bombası patlayarak şehit olan askeri öğrencimize yıllar sonra , 43 yıl sonra şahadet belgesi verildi. Şehidimizin Memduhiye Mahallesi eski mezarlığındaki mezarlığı yapıldıktan sonra Belediyemiz tarafından çevre ve yol düzenlemesi yapıldı. Başkanımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. İlerli bir tarihte şehidimiz için askeri tören düzenlenecek. Bu törene şehidimizin devre arkadaşları ile hayattaki aile üyeleri katılacaklar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak