İlçemizde 7. Çiğdemtepe Festivali Gerçekleştirildi

7. Çiğdemtepe Festivali Gerçekleştirildi

İlçemizde 7. Çiğdemtepe Festivali Gerçekleştirildi

İlçemizde 7. Çiğdemtepe Festivali Gerçekleştirildi

Hacidede Çiğdemtepe mevkiinde bu yıl 7.’si düzenlene festivalin açılış konuşmasında Festival Kutlama Komitesi ve Havza Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Hasan Gümüş festival ile mahalle halkını bir araya getirmek ve yeni nesillere kültürel değerleri öğreterek yaşatılmasını sağlamayı amaçladıklarını aktardı.

Gümüş; “Festivalimizde  yanımızda olan Hacıdede  muhtarı Riza Kurt, Seyhkoyun muhtarı Muharrem Akbaş, milletvekilimiz sayın Kemal Zeybek ve Cayırözü muhtarımız Hasan Ergün  çok teşekkür ederiz” dedi.

Halk müziği sanatçıları sahne aldı.  Rahvan at yarışları gösterileri yapıldı. Sanatçılarımızın konserleriyle gelen misafirlerimize bayram coşkusu yaşatıldı. Mübadil köylerimiz  Hacıdede Muhtarı  Rıza KURT , Seyhkoyun  Muhtarı Muharrem AKBAŞ, Çayırözü köyü Muhtarı Hasan ERGÜN  hazırlık çalışmalarında  yoğun katkıda bulundu.

Mübadele Dernek başkan yardımcı Ayla Özorman  söz alarak milletvekillerine, belediye başkanına  tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür etti.

Karadeniz Rumeli Dernekler Federasyonu Başkanı Kemalettin Altınsoy, gelenek ve göreneklerine sahip çıkmaları gerektiğini ifade ederek; “Katılımcıların Milli Mücadelimizin 100. Yılını ve Ramazan Bayramı kutluyorum.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise gelenek ve görenekleri yaşatmak için insanları bir araya getirmenin zor bir iş olduğunu belirterek; “Bir mübadil olarak sizler ile bir arada olmaktan gururluyum. Düzenlenen bu festival ile birçok hemşerimiz sılayı rahim yaptı. Şimdi dönüş yolculuğu başladı. Allah kazasız belasız evlerine ulaşmayı nasip etsin. Allah, birlik ve beraberliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin.” dedi.

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta’da birlik ve beraberliğin önemine değinerek; “Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için insanları bir araya getirmek zor ve meşakkatli bir iştir, bunu başaran dernek yöneticilerimizi ve vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Beşincisi düzenlenen Çiğdemtepe festivalinin yedisine de katıldık. Bu bayrağın altında yaşayan herkes bizim kardeşimizdir.  Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’te mübadillerin tarihe yön verilmesinde önemli katkıları olduğunu belirterek; “ Dileğimiz birlik ve beraberlik içerisinde yaşamımızı sürdürmek. Bunun içinde farklılıklarımız ayrım olarak değil kültürümüzün bir rengi olarak görmeliyiz.”dedi.

Konuşmaların ardından başlayan festivalde çeşitler etkinlikler yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Coşkun Genç; TMO 1425-1650 Lira’dan Alım Yapacak
Coşkun Genç; TMO 1425-1650 Lira’dan Alım Yapacak
Belediye Eski Başkanı Murat İkiz Sitem Etti
Belediye Eski Başkanı Murat İkiz Sitem Etti