Çiftlikli Öğrenciler Türkiye’yi Geziyor

Havza'da kırsal mahallelerde yaşayan ve hayatlarında hiç Havza dışına çıkmamış öğrencilere Tur düzenlendi.

Çiftlikli Öğrenciler Türkiye’yi Geziyor

Havza'da kırsal mahallelerde yaşayan ve hayatlarında hiç Havza dışına çıkmamış öğrencilere Tur düzenlendi.

İlçemize bağlı Çiftlik Mahallesinde, Çiftlik Naciye Öngel ortaokulu öğrencilerine yönelik tur düzenlendi. Bu sene 4. Düzenlenen Tur kapsamında hayatlarında hiç ilçe dışına çıkmamış 38 öğrenci Aşık Veysel’in Köyü Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyüyle başladı. Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman ve Hasankeyf gibi turistik ve tarihi değere sahip yerler gezdirildi.

Bundan 4 yıl önce Sosyal Bilgiler Öğretmeni Deniz Toptaş ve Türkçe Öğretmeni Görkem Çınar tarafından geliştirilen proje ile köyden Havzaya bile çıkmamış  Samsun sınırlarında yaşıyor olmalarına rağmen  ömründe denizi bile görmemiş çocukları Türkiye'yi gezdiriyorlar.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Deniz Toptaş; “Her yıl 45 öğrenciyle yaptığımız gezilerimize  İlk olarak İstanbul, Çanakkale ve Bursa şehirleri gezimizle gerçekleştirdik. İkinci yılımızda Denizli,Konya,Ankara, ve Kapadokya gezilerimizi tamamladık. Geçtiğimiz yıl Doğu Karadeniz gezimizi düzenledik. Bu seneki gezimizi de medeniyetin beşiği konumundaki Güneydoğuya yaparak, öğrencilerin ülkemizin güzelliklerini göstermeye devam ettik. Gezimizin ilk gününde Aşık Veysel'in Köyünü ve mezarını ziyaret ettik daha sonra Gaziantep ilinde dünyanın en büyük üçüncü hayvanat bahçesini Zeugma antik kenti ve Zeugma mozaik müzesini, bakırcılar çarşısını gezdik. Gezimizin ikinci gününde  nesli tükenmekte olan kelaynak kuşlarının yaşam alanlarını, Halfeti’yi, Şanlıurfa şehir merkezi, Harran Evleri ve İlk İslam Üniversitesi, Balıklı göl, Bakırcılar Çarşısı, Hz. İbrahim'in doğduğu mağara, Hz. Eyüb Makamını ziyaret ettik. Üçüncü günümüzde yolculuğumuzu hoşgörü diyarı Mardin'e yaptık. Tarihi Mardin sokakları, Ulu Camii,  Darül Zafaran Süryani Kilisesi, Dara Antik Kenti, Kent Müzesi,Mardin Kalesi ve Midyat şehri gezip gördüğümüz kültürel zenginliklerimizdi.Dördüncü gün dünyanın Çin Seddi'nden sonra en uzun surlarına sahip Diyarbakır'daydık. Diyarbakır da On gözlü Köprü Şehir surları ve Diyarbakır Kalesi Hz. Süleyman Camii, Dört ayaklı Minare,Dünyanın en büyük 5. camii Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Evi,Bedesten ve Şehir merkezi gezip gördüğümüz yerler arasındadır. Gezimizin son gününde ise Adıyaman'a hareket ettik ve dünyanın 8. harikası adayı tarihi Nemrut dağını gezdik ve Samsuna dönüş yaparak gezimizi sonlandırdık. Bütün gezilerimizi kişisel çaba ve girişimlerimizle hayırseverlerin bağışları ve Havza Kaymakamlığı'mızın desteğiyle yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Sadece okulda eğitime devam eden değil mezun ettiğimiz kız öğrencilerin takibini de yaparak eğitimlerine devam etmeleri en büyük çabamız. Bu yaptığımız ve yapacak olduğumuz gezilerin temel amacı hayatın sadece yaşadıkları köyden ibaret olmadığını dünyanın çok daha büyük ve renkli olduğunu öğrencilerimize göstermektir. Devam eden gezilerimizden sonra köydeki veliler ve öğrencilerin görüşleri ve bakış açıları gözle görülür düzeyde değişmiş ve gelişim sağlanmıştır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak