Taceddin Altunbaş Türbesi İnşaatı Devam Ediyor

İlçemize bağlı Şeyhsafi mahallesinde Taceddin Altunbaş’a ait türbenin yapımı devam ediyor.

Taceddin Altunbaş Türbesi İnşaatı Devam Ediyor

İlçemize bağlı Şeyhsafi mahallesinde Taceddin Altunbaş’a ait türbenin yapımı devam ediyor.

Anadolu’daki son Selçuklu sultanı olan Mesud’un şehzadesi ve halefi, “Gazi Çelebi” diye meşhur olan Sultan Taceddin Altunbaş’a mezarı türbe olarak yapılaması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Havza Belediyesi işbirliği ve denetimi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından Havzanın Şeyhsafi Mahallesi mezarlığında başlatılan çalışmalar kapsamında inşaat çalışmaları devam ediyor.

Şubat ayında yapılan yer tesliminin ardından inşa çalışmalarına başlanan 8 köşeli yıldız şekilde, içerisinde bay ve bayan mescit bölümlerinin bulunacağı  türbe yaklaşık 400 bin liraya mal olacak.

Şeyhsafi Mahalle Muhtarı Ahmet Ergin ise Sultan Taceddin Altunbaş’a ait mezarın zaman zaman defineciler tarafından kazıldığını belirterek; “Yapılacak bu eser ile hem Sultan Taceddin Altunbaş’ın mezarı korunacak. Yapılacak olan türbe hem mahallemize hem de ilçemize katkı sağlayacaktır. Türbenin yapılması için büyük emek harcayan tüm yetkililerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı II. İzzeddin Keykavus'un oğlu olup 'Ebü'l-Feth es-Sultânü'l-A'zam Gıyâsü'd-Dünyâ Ve'd-Dîn' unvanıyla anılan 2. Gıyaseddin Mesud Bin Keykavus, devletin Moğollar'ın egemenliği altında hüküm sürdüğü dönemde tahta çıkmıştı. Tahtı dört defa ele geçiren 2. Mes'ud'un 1308'de Konya'da vefat etmesiyle son yıllarını maddi sıkıntılar içinde geçiren sultanın borçları ve Moğollar'ın bitmeyen istekleri yüzünden bunalıma girip kendini zehirlediği de rivayet ediliyor. Vefatının ardından ise Anadolu Selçuklu Devleti yıkılmıştı.

Günümüze intikal etmiş olan Anadolu Selçuklu sikkeleri ise Sultan II. Mesud'a ait. 1296 yılında Havza'da inşa edilen ve "Aslanağzı-Kız gözü/Vakıf Kaplıcaları" olarak bilinen hamam da 2. Mesud tarafından yaptırılmıştı.

Babasının vefatından 10 yıl sonra Moğol hükümdarı Timurtaş'ın elinden kurtularak Ladik yöresine yerleşen Gazi Çelebi Sultan Taceddin Altunbaş-ı Selçuki, burada "Kubatoğulları" (Altınbaşoğulları) diye anılan beyliği kurmuştu. 1389'da Yıldırım Bayezit Han, Samsun ve çevresini savaşmadan ele geçirince bu beylik de sona ermişti. Şehzade Altunbaş'ın mezarı Havza ilçesinin Şeyh Safi Mahallesi'nde onun adına inşa edilmiş ve 'Şeyh Savcı' olarak bilinen türbede bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2019 Havza’da Neler Oldu. Havza Kronolojisi
2019 Havza’da Neler Oldu. Havza Kronolojisi
Türk Büyüklerini Canlandırarak Öğreniyorlar- Video Haber
Türk Büyüklerini Canlandırarak Öğreniyorlar- Video Haber