Havza'da Üreticilere Mısır Tohumu Dağıtıldı

Havza ilçesinde Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Havza'da Üreticilere Mısır Tohumu Dağıtıldı

Havza ilçesinde Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Havza Tarım Kredi Kooperatifi önünde düzenlenen programda konuşan Tarım Kredi Kooperatifi Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir çok ortak proje yürüttüklerini belirterek; “ Silajlık mısırda önem vermiş olduğumuz konulardan birisi. Silajlık mısır alanlarının genişlemesi hem tarımsal üretim anlamında hem de hayvansal üretim anlamında bir katma değer sağlayacak. Hayvancılık ve besicilik maliyetlerinin de düşürülmesi anlamında önemli bir konu.” Dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı ise Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Genişletilmesi Projesi  kapsamında Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı dönümü nedeni ile Samsun genelinde 19 ton 19 kilogram silajlık mısır tohumu dağıtımı gerçekleştireceklerini belirterek; “ Projemizin maliyeti yaklaşık 400 bin lira. Hayvancılığın genel girdisi yem ve yem olmadığı zaman hayvancılık verimli olmuyor ya da ekonomik olmuyor. Bu proje kapsamında 19 ton tohumluğu bin üreticimize dağıtacağız. Dağıtılacak bu tohumluktan elde edilecek ürünün mali değeri yaklaşık 10 milyon lira. Böyle bir girdiyi bu proje ile üreticilerimize ucuza mal edeceğiz. Bunun yanı sıra yem bitkileri desteklemeleri ile mazot  ve gübre desteği ile de yaklaşık 1 milyon liralık bir gelir daha elde edilmiş olacak. İlimizin mera varlığı yeterli değil. Daha önce mera ıslahı yapmış olduğumuz yere öncelik tanıyarak bu yem bitkileri ekim alanlarını arttırmayı ve girdileri azaltmayı hedeflemekteyiz.

Yapılan konuşmaların ardından 388 çuval silajlık mısır tohumu, çiftçilere dağıtılmak üzere Havza, Kavak, Vezirköprü ve Ladik İlçe Tarım ve Orman müdürlüklerine teslim edildi.

Programa Kırmacı ve Doyurucuoğlu’nun yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera Ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü Namık Akgül, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüsamettin İlhan, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan adayı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan,  ile çiftçiler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Komşu İlçemiz Vezirköprü Şehidini Uğurladı
Komşu İlçemiz Vezirköprü Şehidini Uğurladı
Havza YEG’e 2 Milyon 232 Bin 180 Lira Hibe
Havza YEG’e 2 Milyon 232 Bin 180 Lira Hibe