Samsun Büyükşehir'den Bitki Yetiştiriciliği Semineri

Samsun’da tıbbi ve endemik bitkilerin yetiştirilme stratejisi ve ekonomiye katkıları sunumu

Samsun Büyükşehir'den Bitki Yetiştiriciliği Semineri

Samsun’da tıbbi ve endemik bitkilerin yetiştirilme stratejisi ve ekonomiye katkıları sunumu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanlığı Koordinasyon ve Planlama Şübe Müdürlüğü tarafından “Samsun’da Tıbbi Ve Endemik Bitkilerin Yetiştirilme Stratejisi Ve Ekonomiye Katkıları” konulu sunum gerçekleştirildi.

Havza Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen “Samsun’da Tıbbi Ve Endemik Bitkilerin Yetiştirilme Stratejisi Ve Ekonomiye Katkıları” konulu sunuma konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Haluk Deda ülkenin bitki çeşitliliği ile ecza deposu olduğunu belirterek; “Avrupa’nın endemik bitki taksonu sayısı 3 bin adet iken bu sayı Türkiye’de 3bin 700 dür ve her yıl sürekli yeni bitki keşifleri ile artmaktadır. Avrupa’da İsviçre’de 1 tane, İngiltere’de 17 tane, Fransa’da 140 tane, İtalya’da 700 tane ve Yunanistan’da 820 adet endemik bitki vardır” dedi.

Türkiye’de kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerin sayısının 347 olduğunu ifade eden Deda, bunların büyük bir bölümünün doğadan toplanmakta, doğrudan tüketilmekte, iç pazarda satılmakta veya ihraç edilmekte olduğunu söyledi.

Sunumun sonunda konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı bölge çiftçisinin desteklenmesi için her türlü çalışmanın yapıldığına değinerek; “Amacımız tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ile ilgili bir birlik kurmak ve daha planlı çalışmalar yapmak.” Dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan Havza’da 309 üreticinin tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği proje yaptığını belirterek; “ 34 milyon 700 bin liralık proje kapsamında Havza’da yatırım yaptık. Bu projelere 16 milyon 900 bin lira hibe verdik. Bu işin alt yapısı oluştu. Çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Samsun tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği projeleri bakımında Türkiye’de ilk sırada.”dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas yapılan çalışmanın bir kümelenme çalışması olduğunu belirterek; “ Biz kırsal kalkınmayı sağlamak adına tüm kurumlarımız ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Biz bir telefon kadar yakınız. Yeter ki siz üretin.  Samsun Büyükşehir olarak bizlerde elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz” dedi.

Sunuma Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Zeki Kurt, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Ladik, Kavak ve Asarcık kurum ve sektör temsilcileri katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı