Eski Lastiklerden Sokak Hayvanları İçin Barınak Yaptılar

Samsunun Havza ilçesinde lise öğretmen ve öğrencileri geri dönüşüm malzemeleri kullanarak sokak hayvanlarına barınaklar yaptılar.

Eski Lastiklerden Sokak Hayvanları İçin Barınak Yaptılar

Samsunun Havza ilçesinde lise öğretmen ve öğrencileri geri dönüşüm malzemeleri kullanarak sokak hayvanlarına barınaklar yaptılar.

Havza 25 Mayıs Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenciler uygulamaya koydukları “Çevremi Koruyorum, Hayvanları Seviyorum” projesi kapsamında kullanılmış otomobil lastikleri, ambalajlar, talaş ve gıda kutuları ile sokak hayvanları için barınaklar inşa ederek soğuk kış günlerinde özellikle sokak kedilerine yardım etmeye çalışıyorlar.

Projede gönüllülük esası ile görev alan öğrenci ve öğretmenler okul bahçesinde geri dönüşüm malzemeleri ile oluşturdukları barınaklara gelen sokak hayvanlarının beslenmeleri içinde kendi aralarında para toplayarak mama alıyorlar. Öğrenciler ve öğretmenler barınakların bakımını ise sıra ile yapıyorlar.

Projede gönüllü olarak görev alan okulun 9. Sınıf öğrencisi Zeynep Setenay Şahin amaçlarının sokak hayvanlarına yardım etmek olduğunu belirterek; “ Kedilere yuva ve yemek acısından yardımcı olmak için çalışıyoruz. Mamaları okuldan öğrencilerden ve öğretmenlerden gönüllülük esası ile yardım toplayarak alıyoruz. Sağ olsunlar bayağı miktarda yardım topluyoruz. Oluşturduğumuz nöbet listesi ile yuvaların bakımlarını yapıyoruz.” Dedi.

Proje sorumlusu Edebiyat Öğretmeni Abdurrahim Toprak ise özellikle kırsal mahallelerden çok sayıda hayvanın ilçe merkezine getirilerek başıboş bırakıldığını belirterek; “Bu hayvanlar insanların çok olduğu yerlere geliyorlar. Burası da kalabalık olduğundan sabahları buraya geliyorlar. Öncelileri salam, sosis gibi malzemeler ile beslemeye başladık ama bunun çok büyük bir ihtiyaca cevap vermediğini gördük. Öğrencilerimiz ile birlikte daha çok atık malzemeleri kullanarak, eski oto lastikleri, ambalaj naylonları ve benzeri malzemeler kullanarak hem bunları geri dönüşüm olarak kullanıma sunduk hem de kedilerimizin özellikle geceleri, yağmurda ve karda barınmaları ve beslenme imkanı sunmak istedik.” Dedi.

Toprak projenin sadece kedilerin barınması ile lakalı olmadığını belirterek; “ Çocuklarımızın çevre sevgisi, çevre bilinci, havyan sevgisi, bir şeyden menfaat temin etmeden de değer verme bilinci oluşsun, sorumluluk alsınlar diye bu projeyi yaptık. Sabahları kedilerin yuvalara girip uyuyor olduklarını görüyoruz. Günün belli saatlerinde mamalarını yiyorlar. Sokak havyaları oldukları için öğrenciler varken gelmiyorlar ama özellikle geceleri bu yuvaları kullanıyorlar. Umarım projemiz örnek olur. Başka öğrenciler, başka okullara. Özellikle okulların bu işe öncülük yapması gerekiyor. Çünkü eğitim okulda başlıyor. Sokaklarda trajik sahneler görmemek için dünyayı paylaştığımız canlara karşıda saygılı olmamız gerekiyor.” Dedi.

Okul Müdürü Mustafa Hilmi Alpaslan ise  proje ile hem öğrenci hem de öğretmenlerden iyi dönüşler aldıklarını belirterek; “ Bu projeyi yapmaktaki amacımız yaklaşan kış şartlarında okul etrafında bulunan kedi ve köpek gibi sokak havyalarının iaşe ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak. Bu doğrultuda gerek öğretmenlerimiz gerekse öğrencilerimizden fedakarca çalışmalar gördük. Projenin hayata geçirilmesinde öğrencilerimizin büyük payı oldu.” Dedi.

Alpaslan projenin sürekli hale gelmesi sürdürülebilmesi için maddi ihtiyaçların ortaya çıktığını belirterek; “Bu havyaların barınması, iaşesi ve sağlık giderleri için maddi imkanları gönüllü öğrenci ve öğretmenlerimizden sağlandık. Projenin devamını sağlamak içinde okulumuz bünyesinde bir kermes yapmayı planlıyoruz. Bu kermesimize hayvan sever herkesi bekliyoruz.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OKA’dan Havza’da 2019 Mali Destek Programları Tanıtımı
OKA’dan Havza’da 2019 Mali Destek Programları Tanıtımı
Mehmet Taşan ve Meydin Taşdemir’den Ziyaretler
Mehmet Taşan ve Meydin Taşdemir’den Ziyaretler