HASTOP Yönetimi Güncel Sorunları Görüştü

Havza Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları Platformu (HASTOP) yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

HASTOP Yönetimi Güncel Sorunları Görüştü

Havza Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları Platformu (HASTOP) yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclisi Başkanı Mustafa Başaran’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda platformu oluşturan meslek odaları başkanları bir araya geldiler.

Ulusal Marketler Havza’ya Ekonomik Kayıp Yaşatıyor

Yunus Emre Ergin ilçede zincir marketlerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek; “Ulusal Market zincirlerinin sık aralıklarla kurulumundan kaynaklı ciddi ekonomik kayıplar yaşanmakta. Her geçen yıl yerel market sayısında önemli derecede azalışlar meydana geldiği, Karadeniz bölgesinde bazı ilçelerde Ulusal  Market zincir sayısına sınırlama getirildi. özellikle Turizm Kenti olan Havza ilçemizde de yerel marketlere bu fırsatın verilebilmesi anlamında bu günden sonra bu konuda bir çözüm üretebilmek adına bundan sonraki süreçte Ulusal  Market zincirleri sayısına  Havzada da sınırlama getirilmesi amacıyla yetkili mercilerle gerekli görüşmeler yapılacaktır.” Dedi.

Havza OSB’ye Enerji Santrali Kurulmalı

Havza TSO Başkanı Erkan Acar ise Havza Organize Sanayi Bölgesinin 17 bin Kilovat enerjiye ihtiyacının bulunduğu, bu enerjinin kullanımında, yenilenebilir enerji kaynaklarından da faydalanmak adına HASTOP olarak ön çalışmalara başlandığını belirterek; “Güneş Enerjisi Sistemi ile diğer kaynakların Kurulumu ile ilgili HASTOP Genel Sekreterliğimiz ön fizibilite çalışmalarına başlandı ve kısa süre içerinde çalışmaların neticesinde Havza Organize Sanayi Bölgesine kendi enerji ihtiyacına cevap verecek bir enerji santralı için kolları sıvayacağız.” Dedi.

Acar Havza Organize Sanayi Bölgesinin yapılacak olan TCDD Yükleme ve İndirme İstasyonun büyük bir katkısı olacağını belirtti.

Havza’ya Muayene İstasyonu Kurulmalı

Havza Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ertuğrul Pekbolat ise şoför esnafının sıkıntılarından bahsederek; “Havza’ da araç muayene istasyonu bulunmaması nedeni ile ilçemiz vasıtalarının Merzifon ve Vezirköprü ilçelerine gitmek zorunda. Bu sebeple hem zaman, hem de ekonomik kayıp yaşanmakta. Bu konuda da HASTOP yönetiminin ilgililerle görüşerek Havza’ ya TÜV’ e ait araç muayene istasyonunun kurulması çalışmalarına hız verilmesi gerekmekte.” Dedi.

Pekbolat  01.01.2019 Tarihinden itibaren tahditli plaka uygulamasına geçileceği ve özellikle Havza- Merzifon, Havza – Suluova arası yolcu taşıma işlerinde tahditli plaka uygulamasından dolayı Havza minibüslerinin il dışı yol sayıldığı gerekçesi ile hizmet veremeyeceği belirterek; “Bu sebeple Havza adına da hem zaman hem de ekonomik anlamda bir kayba uğranacağız.” Dedi.

Küçük Sanayi Sitelerinde İyileştirme Yapılmalı

Havza Madeni İşler Kalaycılar ve Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cesur Şahin ise Havza Küçük Sanayi sitelerinin dış görünümünün çok kötü durumda olduğu, gerekli çevre düzenlemelerini de içeren bir takım tadilat çalışmaları için gerek kredi projesi gerekse idari ve mali destek sağlanması açısından yetkililer nezdinde HASTOP olarak gerekli girişimlerde bulunulması talep ederek; “ Şehir merkezinden sanayi sitesine giden yan yolda ciddi ölümlü kazaların meydana gelmesi nedeni ile bu yolla ilgili olarak ta sollama yasağı işaretleri ile özellikle plastik yol babaları yerleştirilmek suretiyle  yan yolun bir kısmının bölünmesini sağlamak için yetkililerle görüşmeler yapılması aciliyetli bir konudur.” Dedi.

Diğer meslek odalarının da görüş ve önerileri de alındıktan sonra konuşan Havza TSO Meclisi Başkanı Mustafa Başaran Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün Havza’ ya gelişinin 100. Yılı nedeni ile yapılacak olan programda HASTOP olarak yer almak adına gerekli girişimlerin şimdiden yapılması gerektiğinin altını çizerek; “ Bu konunda HASTOP olarak Havzanın Cumhuriyet tarihindeki önemli yerini vurgulayan bir dizi tanıtım programlarının hazırlanması ve bir sonraki toplantıda bu hazırlıkların ve çalışmaların sunulması sizlerden istiyorum.  Havzalı olup diğer İl ve İlçeler yaşayan bürokrat, siyaset ve İş dünyasında yer alan tüm meslek gruplarında hizmet veren Havzalı hemşerilerimize ulaşarak bizim için önemli olan Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün Havza’ ya gelişinin 100. Yılında Havzamızın o gün ki birlik beraberliğini yakalayarak Havza için çalışmaya davet etmeliyiz. Odlarımız ” Dedi.

Konuşmaların ardından HASTOP Genel Sekreteri Cinhagir Şumnu tarafından yapılacak çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi.

Toplantıya Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Havza TSO Meclisi Başkanı Mustafa Başaran, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ertuğrul Pekbolat, Havza Madeni İşler Kalaycılar ve Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cesur Şahin, Havza Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kuruluna Ömer Büyük,  Havza Kahveciler Odası Başkan Yardımcısı Halit Kurtça, Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Yunus Emre Ergin ile Havza TSO Genel Sekreteri Arif Altun katıldılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor