Havza Ziraat Odası Başkanı Genç’den Tarla Ziyareti

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç tarlada hububat ekimi için hazırlık yapan çiftçileri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Havza Ziraat Odası Başkanı Genç’den Tarla Ziyareti

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç tarlada hububat ekimi için hazırlık yapan çiftçileri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Genç Pınarçayır Mahallesinde tarlalarda incelemelerde bulunarak hububat ekimi için hazırlık yapan çiftçileri ile bir süre sohbet etti.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç dolar üzerinde oynanan oyunlar nedeniyle bir çok alanda üreticinin ihtiyaç duyduğu gübre, mazot, ilaç ve yem bitkilerine zam geldiğini belirtirken buğdayın enflasyon oranlarına göre son 3 yıldır aynı fiyatlardan alındığını belirterek; “ BU yılda hububat üreticisi umduğunu elde edemedi. Bu yıl dolar bahane edilerek birçok alanda zamlar gelirken, çiftçi elindeki buğdayını 800 Kuruştan verdi. Çiftçinin ürettiği buğdayın fabrikalardan çıkan artık diye tabir edilen kepek kadarda mı değeri kalmadı. ” dedi.

Girdilerin artmasının çiftçiyi zora soktuğunu belirten Coşkun; “Döviz kurlarındaki artış, neredeyse tamamı ithal edilen gübre fiyatlarını da iki katına çıkardı. Bu yıl gübre tüketiminin düşmesine kesin gözüyle bakılırken hem üreticiler hem de çiftçiler, tarımsal üretimde kayda değer bir düşüş yaşanması bekleniyor. Çiftçilere verilen destekler çok yetersiz oldu, ürün girdileri şirketler tarafından sürekli artırıldı, çiftçilerin bin bir eziyetle, çileyle elde ettiği ürünlerin fiyatı maliyetlerin altında belirlendi. Bir zamanların tarım ülkesi olan Türkiye, buğdayı ve samanı bile ithal eder hale geldi. Çiftçiler toprağına küsmüş durumda. Bu yıl buğday ekim alanlarında daralma bekliyoruz.” dedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç daha önceden bölgede büyük çiftçilik yapanların ekilmeyen tarları kiralayarak ürün yetiştirdiğini belirterek; “Bugün bir markete gidiyoruz salçasından sabununa bütün gıdalarda ve temizlik ürünlerinde nerdeyse hepsinde artış var zam var ama çiftçinin ürettiği yerinde sayıyor. Mazotundan, yemine, gübresinden zirai ilaçlarına varana kadar bütün ürünlerde artış var. Bu nedenle de çiftçilerimiz her geçen gün zorlanmakta kiralama yönetimi ile ekim yapan çiftçilerimiz her geçen gün kiraladıkları arazileri bırakmaya başladılar. ” dedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç çiftçilere ÇKS kayıt uyarısında da bulunarak; “Özellikle sertifikalı tohumluk ekimi yapan çiftçilerimiz desteklemelerden faydalanmak istiyorlar ise yılbaşına kadar yaptırmaları gerekmekte. Mağdur olmaları için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları önemli.” Dedi.

Tarlasını süren İlyas Ulus ise tanıdığı bazı çiftçilerin maliyetlerin artışından dolayı bu yıl ekim yapmadığını belirterek; “çiftçi zor durumda.” Dedi.

Bünyamin Şahin ise ürününü bekletemeyen çiftçinin 77 kuruş ile 80 kuruştan mahsulünü verdiğini belirterek; “Çiftçi borç içerisinde ürününü daha tarlada iken veriyor. Fiyat şimdi 1 liraya ulaştı ama ürün üreticiden tüccara geçti. Yani bize faydası yok.” Dedi.

Genç’e Ziraat Odasında görevi ziraat mühendisleri eşlik ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
100. Yılda Yüz Öğrencimizle Samsun’dan Kurtuluş Yoluna Proje Gezisi
100. Yılda Yüz Öğrencimizle Samsun’dan Kurtuluş Yoluna Proje Gezisi
450 Yıllık Gelenek Samut Dede Hıdırellez Şenliği
450 Yıllık Gelenek Samut Dede Hıdırellez Şenliği