Cumhurbaşkanı Ve Devlet Büyüklerine Mektup Gönderdiler

Havza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Bilinçli Gençlik, Mili Medya” projesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet büyüklerine mektup gönderdiler.

Cumhurbaşkanı Ve Devlet Büyüklerine Mektup Gönderdiler

Havza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Bilinçli Gençlik, Mili Medya” projesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet büyüklerine mektup gönderdiler.

Havza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okul tarafından kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki olumsuz etkiye ve medyada yaygınlaşan şiddet görüntülerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan  “Bilinçli Gençlik, Mili Medya” projesi kapsamında ilk olarak Mehmetçik Meydanında bir basın açıklaması yaptılar.

Okul idarecilerinin ve proje temsilcisi 25 öğrencinin katıldığı basın açıklaması öğrenciler tarafından okunarak medyadaki şiddet görüntülerinin artışına ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi.

Yapılan basın açıklamasında; “Kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkisi hepimizin kabul etmesi gereken bir olgudur. Kitle iletişim araçları arasında televizyonun insan davranışlarının şekillenmesinde önemli bir rolü olduğu da bilinmektedir.  Ancak burada düşünmemiz gereken bazı sorular vardır. Televizyonun bu denli öğretme ve davranışlarımızı etkileme gücü varken insanların yanlış davranışlara yönelmesinde hiç etkisi yok mudur? Televizyonda çocukların izlediği şiddet eylemleri onların benzer bir olayla karşı karşıya kaldığında suç işlemelerine sebep olur mu? Belki birçoğumuz şu ana kadar bu soruların hiçbirini aklımıza getirmedik. Ancak şunu unutmamak gerekir: “Bilinçaltı asla unutmaz.” Bilinçaltı unutmadığına göre insanın bilinçaltına, kitle iletişim araçlarıyla sunulan şiddet haberleri yerleşmiyor mudur? Basın yayın organlarında haberler aktarılırken şiddet olgusunun dozunu ayarladıklarını söyleyemeyiz. Günümüzde bazı televizyon kanalları haber programlarında, dizilerde şiddet içerikli haberleri ve sahneleri, taklit edilmeye müsait ve özendirici bir üslupla sıradanlaştırarak sunmaktadır. Bu durumun,   toplumu olumsuz olarak etkilediğini, okul çağındaki çocuklarda yani bizlerde olumsuz tutum ve davranış gelişmesine neden olduğunu düşünüyoruz. Bunun örneklerini de yine haberlerde izliyoruz. Şiddet içerikli dizilerdeki oyunculara özenip, arkadaşına ailesine zarar veren gençlerin haberleri de sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Bizce medyanın bundan bir ders çıkarıp kendisine öz eleştiri yapması gerekmektedir. Haber kuşaklarında ve dizi kuşaklarında yayınlanan çatışma, kavga, kadına şiddet, hayvana şiddet sahnelerinin bizlere kötü örnek olduğunu hissediyoruz ve medyadan bu konuya dikkat etmesini istiyoruz. Bizlere iyi örnek olacak, milli ahlakımızı, gelenek ve göreneklerimizi yansıtacak yayınların ön plana çıkarılmasının bizler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Konunun önemine dikkat çekerek bilinçli izleyici olmak, farkındalık oluşturmak için “Bilinçli Gençlik, Mili Medya” diyerek projemize başladık. Medyadan ve yetkili kişilerden bizim bu rahatsızlığımızı ciddiye almasını ve bizlere destek olmasını bekliyoruz” denildi.

Basın açıklaması sonrası proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Havza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhsin Yıldız  son zamanlarda ülkede şiddet olaylarında artış yaşandığının gözlendiğini belirterek; “ Bu sorun özellikle bası yayın organlarımızdaki şiddet içerikli haber bültenleri ve şiddet içerikli dizilerin yoğun olarak yayınlanmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Gençliğimizin bilinç altının kirlendiğini düşünmekteyiz. Basın yayın organlarının gerek haberlerde gerekse dizilerde şiddet içerikli görüntüleri verirken çok daha dikkatli ve duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu soruna dikkat çekmek ve ortaöğretim gençliği olarak toplumun sorunlarına çözüm arama noktasındaki hedeflerini gerçekleştirmek amacı ile böyle bir proje gerçekleştirdik” dedi.

Öğrenciler daha sonra içerinde basın açıklamasının da yer aldığı 25 mektubu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerine göndermek üzere Havza PTT Merkez Müdürlüğüne giderek mektupları postaya verdiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor