Başkan İkiz, Havza’nın 15 Yılını Değerlendirdi

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz görevde bulunduğu 3 dönem içerisinde yapmış olduğu hizmetleri ve bu süre zarfında ilçenin kazanımlarını değerlendirdi.

Başkan İkiz, Havza’nın 15 Yılını Değerlendirdi

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz görevde bulunduğu 3 dönem içerisinde yapmış olduğu hizmetleri ve bu süre zarfında ilçenin kazanımlarını değerlendirdi.

Gazetemize Röportaj veren Başkan Murat İkiz Havza’nın önümüzdeki döneminin çok önemli olduğunu belirterek, yatırımların devam etmesi Termal Turizm, Sağlık Turizmi ve Sanayi Ticaret merkezi olma yolunda ilerleyeceklerini bildirdi.

Görevde bulunduğunuz yıllar içerisinde Havza’da nasıl bir değişim olduğunu düşünüyorsunuz?

İkiz “Göreve geleli 15 yıl oldu, 2 dönem 2004-2014 arası Büyükşehir Belediyesi görevde değildi, ilk 10 yılda biz göreve geldiğimizde kanalizasyon çalışmaları yeni başlamıştı,  yollar yoktu arıtma yoktu parklar yoktu, belediye hizmetleri aşağı yukarı yoktu. Havza 1998 yılında bakanlar kurulu kararınca Karadenizde Havza tek termal turistik ilçe ilan edilmiş 20 bin nüfuslu termal bir ilçe olmasına rağmen Belediye Hizmetlerinden yararlanamamış bir ilçe görünümündeydi. Biz geldiğimizde alt yapıyı, yolları kanalizasyonu ve arıtma tesisini ilçemize kandırdık. İlçe merkezine 24 tane park yaptık. En önemlisi Cumhurbaşkanımızın elinden ödül aldığımız Kevser parkını kazandırdık. İlk 10 yılda Havza’da yapılabilecek tüm hizmetleri yaptık. Sadece doğalgaz kalmıştı. 2014 doğalgaz %10 civarındaydı. Diğer bütün hizmetleri tamamladık” dedi.

Köylerin, Kırsal Mahalle oldu ve bu mahalleler hizmet beklemektedir büyük şehir yasasının faaliyete geçmesi sonrası nasıl bir çalışma içerisine girdiniz?

Murat İkiz; “Havza 2014 yılında büyük şehir kanunu ile büyük şehrin ilçelerinden oldu. 81 köyümüz yeni mahallemiz oldu. 20 bin olan nüfusumuz 40 bine çıktı ve 81 tane yeni mahalleye hizmet etmek bizim görevimiz oldu. Büyük şehir kanununda aksayan yönleri vardı. Yetki ve maddi yönden, ilçe belediyelerinin yetkisi kalmamıştı ve maddi yönden büyük sıkıntıları vardı buna rağmen biz Havza şehir merkezinde 4 yıl önce bütün sorunlar hallolmuş sadece doğal gaz kalmıştı. Bu sene sonuna kadar inşallah bütün mahaller bitecek. Yollarının tamirini yapmaktayız. Esas sorunumuz 81 yeni mahallenin su kanalizasyon ve yolları, büyük şehrin görev ve sorumluluğunda fakat bu süreçte imkanlar dahilinde hem Samsun büyükşehir ve Havza belediyesi olarak 25 kırsal mahallenin sorunu anca giderebildik. Geride kalan kırsal mahallemizin çalışmalarını devam ettiyoruz. Önümüzdeki yıllarda büyük şehir kanunda olacağını düşünülen değişikliklerin olması halinde yetki ve kaynakların sağlanması halinde hızlı olarak ger kalan mahallelerimizin hizmetlerini tamamlayacağız” dedi.

İlçenin en önemli sorunu iş ve göç bu konuda başkan olarak ne gibi çalışmalar içerisindesiniz?

Murat İkiz; “İlçemiz 50 yıldır göç veriyor, 4. Döneme aday olmamın en önemli amacı da işsizlik ve göç olayını çözmek. Son 5 yılda önemli mesafeler kaydettik Havza OSB’nin 1000 dönümlük altyapı çalışmalarını bitirdik. Havza Belediyesi, Samsun Valiliği ve Havza TSO ile birlikte alt yapısı biten Havza Organize Sanayi Bölgesi arsa tahsislerine başladı ve 3 tane firmaya da arsa tahsisi yapıldı. Bu 3 firmadan ikisi Kasım ayı içerisinde temel atacak, amacımız geriye kalan parselin tahsisin yakın zamanda tamamlamak. 5 yıl içerisinde 60’a yakın fabrikanın yükseldiğinde amacımıza ulaşmış olacağız. Önümüzdeki 5 yıl bunun için önemli, firmalarla görüşmelerimiz var, iş adamlarımız ile görüşmelerimiz var, ilçede iş ve istihdam konusunda atağa geçecektir. Havza Toptepe arası Sanayi olacağına inanıyoruz. Mevcut Havza OSB alanımız dışında 9 Bin dönüm daha alanımız var yerli otomobil için talip olduğumuz bu alan olur olmaz bilmiyoruz ama talepler doğrultusunda Havza OSB’nin ikinci ve üçüncü etaplarını da açabiliriz. Büyük firmaları da ilçemize kazandırarak Havza Organize Sanayi Bölgesiyle Toptepe ve Havza Arasının sanayi ve ticaret alanı olma yolunda ilerleyeceğiz. Belki burada 50 bin nüfuslu yeni bir havza olacak” dedi.

Termal Turizm Alanındaki hedefleriniz nelerdir?

Murat İkiz; “2000 yıllık kaplıca ve termali ile meşhur olan İlçemiz maalesef termal turizmde mesafe kat edemedi, ilerleyemedi, buna kaplıcalarımızın modernize edilmemesinden kaynaklıdır. 1998 yılında bakanlar kurulu kararınca Karadeniz’de tek termal turizm alanı olmasına rağmen gereken yatırımı alamamış, 100 yıldır Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemizde şifa bulmasını kullanamamış, Atatürk’ün Havza Kaplıcalarında şifa yap olum vecizesini değerlendirememiştir. Diğer kaplıca alanlarında yakın zamanda otelleri dahi bulunmazken bugün termal ve turizmde önemli yatırımlar kazandılar. Havza bu alanda kendini yenileyemedi. Biz son 5 yıldır termal turizm alanında hizmet veren firmalar ile görüştük bunların içinden Hattuşa ilçemize gelerek temelini attı. Katarlılar ile ortak olarak 100 milyonluk tesisin yatırımını 150 milyona çıkartıyorlar. 5 tane 5 yıldızlı otel kompleks halinde yapılıyor, devre mülk, devre tatil ve otel olarak kullanılacak. 50 dönümlük tatil köyü olacak kısacası. Yakın zamanda açılacak olan Termal Fizik tedavi hastanesi ile Sağlık Turizmini de ilçemize kazandırmış olcağız. Daha başka yatırımcıları ilçemize getirerek eski Havza dediğimiz ilçe merkezini Sağlık ve termal turizm alanında hak ettiği yere getireceğiz” dedi.

Termal Turizmde Yatırımcıların ilçemize gelmemesindeki en büyük sorun sizce neydi?

Murat İkiz; “Havza’da sıcak su sorunu var diye lanse edilerek yatırımcının gelmesi engellenmiş, sıcak su hor kullanılmış, aslında böyle bir sorunumuz olmadı gibi 5-10 tane otele su verecek durumdayız. Eskiden bedava kullanılan Sıcak su paraya çevrildiği için saniyede 25 litre suyun 10 litresi kullanılıyor. Havza’da 2000 yıldır sıcak su var ve dünya var olduğu sürece kar ve yağmurlar yağdığı sürece de bu sıcak su var olacak. Termal turizm demek yenilenebilir enerji demektir bu gün aldığımız gibi yarında bu sıcak su alınacaktır. Havza’da sıcak sorunu diye bir sorun yok. Önümüzdeki 5 yılda Termal turizm alanında birkaç firma daha yatırım yapmasını sağlayarak Havza Samsun ve Karadenizin termal turizm merkezi olacak tabi bu eski havza dediğimiz şimdiki Havza olacak.” dedi.

Yeniden başkan olmanız halinde Havza’da neler yapmayı düşünmektesiniz?

Murat İkiz; “Öncelikle Sağlık ve Termal turizm alanında yatırımlar, sanayi ve ticaret alanında yatırımların sağlanması ile Havza’nın göç veren değil göç alan bir ilçe olmasını sağlamak olacaktır. 2023’e kadar hedeflerimiz var, hükümetimizin ve bizlerin projeleri var, 2023 yılına kadar Ak Partili bir belediye olarak Havza’nın önümüzdeki dönemin daha iyi geçirmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti genel Merkezimiz tarafından bize görev verilirse Belediye Hizmetleri tamamlanan Havza’da, hedeflerimiz doğrultusunda Termal Turizm ve Sanayi Ticaret merkezi olma yolunda önemli yol almaktır. Bunun içinde bu dönem içinde belediye başkanlığı için hizmete talip olduk. İnşallah Nasip Kısmet olursa, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın aynı zamanda Partimizde görev verirse bu hizmetleri gerçekleştireceğiz. 2023 hedeflerimizin bozulmaması ve yatırımların kesilmemesi için özellikle ve özellikle termal turizm ve sanayi ticaret alanında yatırımların devam etmesi için bu 5 yıllık dönem Havza için çok önemli. Bunun içinde belediye başkanının Ak Partili olması lazım, bizde bu göreve talibiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç'den Uyarı
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor
Havza'da TMO Buğday Alımına Devam Ediyor