Havza'da 19 Ekim Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Havza'da 19 Ekim Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter  muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ise muhtarlık müessesinin köklü bir geçmişi olduğunu, muhtarlık müessesesinin 1829 yılına dayandığını, yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturduğunu ve 2015 yılında 19 Ekim tarihinin Başbakanlık genelgesi ile Muhtarları Günü olarak kutlanmaya başladığını belirterek; “Muhtarlık teşkilatı Osmanlı döneminde kurulmuş olup belediye teşkilatlanmasından daha köklü bir yapılanmaya sahiptir. Ülkemiz genelinde 50binin üzerinde muhtar var. Bu büyük ailenin birer bireyi olmaktan ve halkımıza hizmetten her zaman gurur duyduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve devlet büyüklerimize bizlere dolayısı ile temsil ettiğimizi halkımıza göstermiş oldukları teveccühten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Muhtarlar daha sonra Havza Kaymakamı Metin Yılmaz’ı makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette konuşan Kaymakam Yılmaz, muhtarlığın çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olduğunu belirterek, “Muhtarlarımız, bulunduğu mahallelerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir” dedi.

Muhtarlar daha sonra Havza Belediye Başkanı Murat İkiz'i ziyaret etti.

Havza Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen ziyarette İkiz, muhtarlık görevinin sevgi ve fedakarlık isteyen zor bir iş olduğuna değinerek; “Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlarımız bizlerin en yakın mesai arkadaşlarımız. Onlara destek olmak için elimizden geleni yapmaktayız.”

Muhtarlar daha sonra Muharip Gaziler Derneği Havza Temsilciliği ziyaret ettiler.

Program şehitlik ziyareti ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz