Patates Hasadı Tarla Günü Düzenlendi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yenice Mahallesi kırsalında düzenlenen tarla gününde kışlık patates hasadı yapıldı.

Patates Hasadı Tarla Günü Düzenlendi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yenice Mahallesi kırsalında düzenlenen tarla gününde kışlık patates hasadı yapıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından 1900’lü yıllardan bu yana patates ekimi yapılan Yenice Mahallesinde patates ekim alanını ve verimliliği artırmak amacı ile yürütülen proje kapsamında düzenlenen tarla gününde konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı bu tür projelere finansman bulmanın zor olduğunu belirterek; “İyi proje oluşturursanız finansmanı da rahat buluyorsunuz. Bu anlamda bize destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Özellikle Samsun Büyükşehir Belediyemize ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Niğde ve Kayseri bölgelerinde patates kanser hastalığı neden ile büyük alanda ekim alanı kısıtlamasına gidildiğini belirterek Kırmacı ; “ Bu alanlarda patates kanser neden ile 25 yıla varan bir kısıtlama var. Vurgulamak istediğim şey Samsun patates kanserine karşı ari bir bölge. İlimizde ve bölgemizde bu hastalık yok. Bu temiz ve ari alanların değerlendirilmesi gerektiğini düşünerek böyle bir çalışma yaptık.  Bu projede 23 üreticiye 21 ton tohumluk dağıtımı Samsun Büyükşehir Belediyemizin finansı ile toplam 70 dekar alanda 60.000 TL bütçe kullanılarak üretim gerçekleştirdik” dedi.

Kırmacı son yıllarda Samsun’da patates üretiminde düşüş yaşandığını belirterek; “Bununda temel sebepleri  fiyat istikrarsızlığı,tohumluk temininin zorluk çekilmesi. Kaliteli ve sertifikalı tohumluk kullanılmadığından verim düşüklüğü yaşanmakta.  Yapılan çalışma ise dönümde 2 – 2.5 tonlarda olan verimi yöre ortalamasını iyi bakım ve çeşitler ile 4 – 5 tonların üzerine çıkardık.  Bu çalışma üreticilerin para kazanabileceği yol ve yöntemlerin kendilerine duyurulmasına yönelik bir çalışmadır. Destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise projenin olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çekerek; “Böyle olduğu sürece hem dikimi hem de sökümü kısa bir süre içerisinde yapılacaktır. Emek sarf edenleri tebrik ediyorum” dedi.

 Önümüzdeki yıllarda küresi ısınma nedeni ile dünya’da gıda konusunda sıkıntılar yaşanabileceğine işaret ederek; “ Bizim ülkemiz ve Karadeniz bölgesi bu sıkıntılı dönemden istifade eder buruma gelmesi lazım. İlçe, İl Tarım Müdürlüklerimiz, ziraat odalarımız bu durumu göz önünde bulundurarak halkımızı şimdiden bilinçlendirirse, çeşitli eğitimler yaparak, küresel ısınmaya karşı ne tür tedbirler alınması lazım. Gelecekte bu bölgeyi ekonomik olarak bu bölgeyi nasıl kalkındırabiliriz konusunda çalışılmalı. Bizde destek oluruz. Bu konularda çalışılırsa halkımıza çok büyük hizmet yapış olurlar” dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise yapmış olduğu konuşmada Yenice’de 1900’lü yıllardan bu yana patates ekimi yapıldığı ve Yenice patatesinin bir değer olduğunu belirterek; “ Kırsal mahallelerimiz işsizliğe bağlı göç nedeni ile boşalıyor. Bu tür çalışmalar ile üreticilerimizin gelirlerini arttırarak göçün durması adına önemli. Samsun Büyükşehir Belediyemiz ve Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze Havza’da uyguladıkları proje için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından patates hasadı gerçekleştirildi ve hasat edilerek haşlanan patatesler katılımcılar ikram edildi.

 

Tarla gününe Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, davetliler ve mahalle sakinleri katıldılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinde Yeni Başkan Ramazan Gündüz
Havza Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinde Yeni Başkan Ramazan Gündüz
Havza’da Traktör Devrildi 3 Yaralı
Havza’da Traktör Devrildi 3 Yaralı