2019 Yılı Çiftçinin En Zor Yılı Olacak

Havza Ziraat Odası Başkanı Çoşkun Genç 2019 yılının çiftçi için en zor yıl olacağını bildirdi.

2019 Yılı Çiftçinin En Zor Yılı Olacak

Havza Ziraat Odası Başkanı Çoşkun Genç 2019 yılının çiftçi için en zor yıl olacağını bildirdi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç bu yıl dolar üzerinde oynanan oyunlar nedeniyle bir çok alanda üreticinin ihtiyaç duyduğu gübre, mazot, ilaç ve yem bitkilerine zam geldiğini belirtirken buğdayın enflasyon oranlarına göre son 3 yıldır aynı fiyatlardan alındığını belirtti.

Buğdayımız Kepektendemi Kalitesiz

Genç; “2017 Yılında ve 2018 yıllarında tarım sezonunda fiyatlar aynı, tarım sektöründe her yıl %15 Enflasyon olduğu söylenmesine rağmen hububat üreticisi umduğunu elde edemedi. Bu yıl dolar bahane edilerek bir çok alanda zamlar gelirken, çiftçi elindeki buğdayını 800 Krş’tan verdi. Havza’da yağışlarında etkisiyle Havza Buğdayında kalitede düşüş yaşandığı söylenirken, hayvancılar tarafından kullanılan yem ve kepek fiyatlarında yükseliş yaşanmıştır. Çiftçinin ürettiği buğdayın fabrikalardan çıkan artık diye tabir edilen kepek kadarda mı değeri kalmadı Çiftçilerimizin temsilcisi olarak tabi ki bu sorunları gündeme getirerek onların haklarını araştırmak bizim görevimiz” dedi.

2019 Yılı Çiftçinin En Zor Yılı Olacak

Sözlerine devam eden Coşkun Genç; “Döviz kurlarındaki artış, neredeyse tamamı ithal edilen gübre fiyatlarını da iki katına çıkardı. Bu yıl gübre tüketiminin düşmesine kesin gözüyle bakılırken hem üreticiler hem de çiftçiler, tarımsal üretimde kayda değer bir düşüş yaşanması bekleniyor. Çiftçilere verilen destekler çok yetersiz oldu, ürün girdileri şirketler tarafından sürekli artırıldı, çiftçilerin binbir eziyetle, çileyle elde ettiği ürünlerin fiyatı maliyetlerin altında belirlendi. Bir zamanların tarım ülkesi olan Türkiye, buğdayı ve samanı bile ithal eder hale geldi. Çiftçiler toprağına küsmüş durumdadır.  Buğday ve Arpaya herhangi bir artış yapılmamışken maliyetinin altında çiftçinin elinden alınırken kepek nasıl 1 lira yem nasıl 75 lira ve tabiî ki un nasıl olurda 120 lira’ya çıkarıldı. Hayvanlara verilen yemlerin içerisinde neler olduğunu biliyoruz, kepek, arpa kırıkları, mermer tozu ve birkaç vitamin ekleniyor. Peki çiftçi elindeki buğdayı kırdırıp hayvanına yedirse daha karlı olur düşüncesindeyiz. Saman bile buğdaydan daha fazla kazandırıyor” dedi.

Kiralık Tarla Ekenler Arazilerini Bırakıyorlar

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, bölgede büyük çiftçilik yapanların ekilmeyen tarları kiralayarak ürün yetiştirdiğini belirterek; “Bugün bir markete gidiyoruz salçasından sabununa bütün gıdalarda ve temizlik ürünlerinde nerdeyse hepsinde artış var zam var ama çiftçinin ürettiği yerinde sayıyor. Mazotundan, yemine, gübresinden zirai ilaçlarına varana kadar bütün ürünlerde artış var. Bu nedenle de çiftçilerimiz her geçen gün zorlanmakta Kiralama yönetimi ile ekim yapan çiftçilerimiz her geçen gün kiraladıkları arazileri bırakmaya başladılar. Bu konuda ülkemiz üzerinde oynan oyunları bahane ederek dolar fiyatları bahanesiyle fırsatçılık yapılıp yapılmadığı gerekli makamlar tarafından incelenmesini istiyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza MTAL, Robot Yarışmasında
Havza MTAL, Robot Yarışmasında
U-12 KARMASI ANTALYA’YA UĞURLANDI
U-12 KARMASI ANTALYA’YA UĞURLANDI