Dünyaca Ünlü Ödüllü Şef Havza’da Tiridi İnceledi

Dünyaca ünlü ödüllü şef Ömür Akkor Havza’da tiridi inceledi.

Dünyaca Ünlü Ödüllü Şef Havza’da Tiridi İnceledi

Dünyaca ünlü ödüllü şef Ömür Akkor Havza’da tiridi inceledi.

Osmanlı ve Selçuklu yemekleri üzerine yapmış olduğu araştırmalar ile tanınan, “Yemek kitapları Nobel’i” olarak bilinen Gourmand Yemek Kitapları Ödülüne sahip Usta Şef Ömür Akkor Havza ve bölgesinde yapılan kaz asma ve tirit yapımını yerinde görmek için Havza’ya geldi.

İlçe özel bir tesiste kaz asma ve tirit yapımını yerinde gören ve incelemelerde bulunan Şef Ömür Akkor, İşletme Sahibi Abdullah Gürkanlı’dan tirit yapımı hakkında bilgiler alarak tiridin tadına baktı.

İşletme Sahibi Abdullah Gürkanlı tiridin asılında kış yemeği olduğunu belirterek; “Tirit yemeğimiz çoğunluk ile kışın tüketilen bir yemek. Kaz et kışın yağlı olduğundan daha yumuşak ve lezzetlidir. Teknolojinin imkanları ile şimdi kış aylarında kestiğimiz kazları derin dondurucularda muhafaza ederek her zaman tirit yapabiliyoruz.” Dedi.

Gürkanlı tiridin Havza ve bölge kültüründe önemli bir yer tuttuğunu belirterek; “ Tirit bizim için sohbettir. Eskiler kış aylarında evlerinde davetler verirler, kaz pişene kadar yaklaşık 3 saat sohbet ederlermiş.” Dedi.

Bir süre kaz asma ve tirit hakkında bilgiler alan Usta Şef Ömür Akkor yerel yemekler araştırmaları kapsamında geziler yaptığını belirterek; “ Lezzet Seyahatnamesi hazırlamaktayım. Bu araştırmalar sırasında Havza kaz tiridinin ismi sıklıkça duydum. Yıllardır Anadolu’da tirit üzerine araştırmalar yaptım. Kendime tirit uzmanı diyebilirim. Havza’da yapılan tirit hem hazırlanışı hem de sunumu itibari ile çok farklı. Tirit normalde bayat ekmek kullanılarak yapılmakta. Fark burada ortaya çıkmakta. Burada tirit için taze yufka ekmeği kullanılmakta. Kaz asma ve tirit görselliği, lezzeti ve sunumu ile insanın tüm duyularına hitap etmekte.” Dedi.

Uzun süre kazın pişmesi ve tiridin hazırlanmasını inceleyen Akkor daha sonra kendisi için hazırlanan tiridin tadına baktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Karaaslan Ziyaretlerine Hız Kesmeden Devam Ediyor
Karaaslan Ziyaretlerine Hız Kesmeden Devam Ediyor
6 İlçede Aranan Hırsızları Havza Emniyeti Yakaladı
6 İlçede Aranan Hırsızları Havza Emniyeti Yakaladı