Havza’da Kurban Fiyatları

Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde Havza Canlı Hayvan Pazarında hayvan hareketliliği başladı.

Havza’da Kurban Fiyatları

Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde Havza Canlı Hayvan Pazarında hayvan hareketliliği başladı.

               Küçük ve Büyük baş hayvan fiyatları geçen seneyle aynı oranda devam etmekte, hayvancılıkla uğraşan tacir ve üreticiler bu sene kurban fiyatlarının geçen seneyle aynı olduğunu bildirdi.

               Havza canlı hayvan pazarında büyükbaş kurbanlıkların fiyatı 6 bin ile 16 bin lira arasında değişiyor geçen sene ise bu fiyatlar 3 bin 500 ile 14 bin lira arasında idi. Küçükbaş kurbanlıklar ise 700 lira ile 1.200 lira arasında alıcı buluyor, geçen sene ise kurbanlık fiyatları 500 lira ile 2 bin  lira arasında arasında bir fiyattan alıcı buluyordu. Alıcılar da satıcılar da Kurban Bayramı'nın son günlerinde fiyatların değişmesini bekliyor. Alıcılar son gün ellerindeki hayvanları satamayan satıcıların fiyatları düşüreceğini beklerken satıcılar ise Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala fiyatların artacağını belirtiyor.

               Pazarda sıkı pazarlıklar sonra sahiplerini buluyor. Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç geçen seneyle aynı fiyatta olduğunu belirterek, "Yetiştirici ve Tacirler Kurban Bayramı'nın iyice yaklaşması ile fiyatların artmasını bekliyor. Büyük Baş hayvanlar ağırlığına ve bakımına göre 6 bin ile 16 bin liraya kadar alıcı bulurken, küçükbaş kurbanlıklarda fiyatları 700 lira ile 1.200 arasında değişmektedir" dedi

Hastalık Uyarısı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç yapmış olduğu açıklamada hayvan trafiğinin artışından dolayı yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için alıcıların ve satıcıların dikkatli olmasını istedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç yapmış olduğu açıklamada Kurban Bayramı öncesi hayvan trafiğinde yoğunluk yaşandığını belirterek; “Şuan hayvan trafiği iyice hızlandı. Kurban Bayramı nedeni ile birçok hayvan el değiştiriyor. Bu trafik yaşanabilecek salgın hastalıklara zemin sağlamakta. Bu riskin ortadan kalkması için hem alıcıya, hem satıcıya hem de bizlere önemli görevler düşmekte. Alıcılar aldıkları hayvanların muhakkak veteriner sağlık raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport,  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesini istemesi gerekli. Ayrıca küpesi bulunmayan hayvanları almamaları önemli. Kontrolsüz hayvan trafiği neticesinde istenmeyen salgın hastalıklar ile karşılama olasılığı oldukça fazla. Yine kurban pazarlarında görevli veterinerlerimizin pazarlara giren hayvanların bu belgelerini kontrol etmeleri de hastalık riskini azaltmakta önemli bir faktör.” Dedi.

Genç açıklamasında damızlık vasfı olan hayvanların kesim yasağı ile ilgili olarak da; “ Bu iyi bir uygulama. Pazarlarda görevli arkadaşlarımız damızlık vasfını koruyan dişi sığırların kurbanlık olarak kesilmemesi için hassasiyet ile görev yapması çok önemli. Fakat burada üreticiyi zarara uğratacak uygulamalara gitmemek gerekli. Bu uygulama ile damızlık vasfını kaybetmemiş fakat et verimi düşük ırklar üreticiyi zarara uğratmakta. Bunların göz önüne alınması gerekiyor. Burada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze, görevli veteriner ve zabıta ile diğer ilgili kurumlara önemli görevler düşmekte. Bu vesile ile tüm İslam aleminin ve çiftçilerimizin kurban bayramını kutlarım.” Dedi.

               Kurban pazarlarında hareketlilik devam ederken, ilçe merkezindeki esnaflarda kurban bayramı için hazırlanıyor. Bıçak bileme tezgahları açılmaya başladı. Havza’da bıçak bileme işi yapan Esnaflarda bayrama kısa bir süre kala bıçak bileme işlerinin artığını belirterek; “Şuan bıçakları 2 lira 50 kuruştan, satır ve nacakları ise 5 liradan bilemekteyiz.” Dedi   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz