Havza’da Süne Alarmı Verildi

Buğday pazarı esnafı ve un fabrika sahipleri Havza’da buğdayda süne olduğunu belirttiler.

Havza’da Süne Alarmı Verildi

Buğday pazarı esnafı ve un fabrika sahipleri Havza’da buğdayda süne olduğunu belirttiler.

Havza Buğday Pazarı Başkanı Emre Ayan, buğday hasadının yapılarak pazarda satılmaya başladığını belirterek; “BU sene buğday fiyatları devletin açıklamış olduğu 1050 lira taban fiyatın altında alıcı bulmaktadır. Bölgemizde görülen süne yüzünden buğdaydaki verim düşmektedir” dedi.

650-660 lira arası Havza Buğday Pazarında alıcı bulduğunu belirten Ayan; “Çiftçimizde mağdur oluyor bizde aldığımız ürünleri fabrikalara satmakta zorluk çekiyoruz. Bu konuyla ilgili olarak bir an önce devletimizin ve İl Tarım müdürlüklerinin desteği ile toplu mücadele yapılması gerekmektedir. Süt halinden dane haline gelene kadar yapılması gereken bu ilaçla çalışmaları toplu halde yapılmasa mücadelenin bir anlamı kalmıyor” dedi.

Havza Buğday Borsası Başkanı Özlem Ertekin;” Süne, Buğday’ın özünü yok ediyor. Yani, Süne buğdayın içini boşaltarak kalitesini düşürüyor. Bizim coğrafyamızda yetişen en kaliteli buğdaylar, Süne yüzünden yemlik buğday seviyesine düşüyor. Her geçen yıl daha çok artan süne yüzünden birkaç yıla kalmaz buğdaylarımız yemlik olarak bile alınmamaya başlayacak. Süne buğdayda verim, kalite, sedim ve enerjiyi değerleri düşürüyor. Bu konu bireysel olarak çözülecek bir konu değildir. Bölgedeki herkesin ilaçlaması gerekmektedir. Toplu mücadele gerekiyor. Havzanın Aslançayır yani Kuzeybölgesi fazla yağış alamadığı için kuraklı bölgesine alınması gerektiğini düşünüyoruz. Havza’da bu bölgemiz kuraklı yüzünden sürekli verim alamamakta olup her sene zarar etmektedir. Çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez hale geldiler” dedi.

Boğaziçi Un Fabrikası Sahibi Tuğrul Öngel; “Busene rekolte düşük ve buğdayda süne var seneye bu daha çok artacaktır. Tarım Bakanlığımızın gelecek yıl için şimdiden önlemini almalı yoksa yine buğday ithalatına mecbur kalacağız. Ülkemiz de rekoltenin 22 milyon beklenirken bu yıl 4 milyon açık verdi. Süneli buğdayın unu cıvık olur ve fabrikalar tarafından un yapımında kullanılmamaktadır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz