SGK Müdürü Kesici Yeniden Yapılandırma Hakkında Bilgilendirdi

Havza Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Canan Kesici Havza Belediyesi, Havza TSO ve Havza Ziraat Odasını ziyaret etti.

SGK Müdürü Kesici Yeniden Yapılandırma Hakkında Bilgilendirdi

Havza Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Canan Kesici Havza Belediyesi, Havza TSO ve Havza Ziraat Odasını ziyaret etti.

İlk Ziyaretini Havza Belediyesine yapan Kesici,  Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ile görüşerek 7143 Sayılı Kanunda yer alan vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkında bilgiler verdi.

Kesici burada yapmış olduğu bilgilendirmede 7143 sayılı Kanun'un Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdiğini, yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını kapsadığını aktararak; “ Yapılandırmadan yararlananların borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak. Bu yapılandırmaya başvurup ilk taksiti ödeyen işverenlerimiz 'borcu yoktur' yazısı alabilecek, bu sayede kamu ihalelerine girebilecek, nefes kredisi başvurusunda bulunabilecek. En önemlisi de istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacak. Bağ-Kur sigortalılarımız da Ziraat Bankası ile yaptığımız kredi anlaşmasıyla yapılandırma kapsamında, borcunu peşin ödeyerek veya dondurulan hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek. Yapılandırma Kanunu ile prim borcu bulunan, işveren, esnaf, çiftçi, primini kendi ödeyen sigortalılar ve genel sağlık sigortalıları için de büyük bir ödeme kolaylığı getirmekte, özellikle peşin ödemelerde çok büyük bir avantaj sağlamakta.” Dedi.

Yapılandırmada son müracaat tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğu bilgisini veren Kesici, “ İlk taksit ve peşin ödeme süresi de 31 Ağustos 2018'dir. Ödemeler 2 ayda bir taksitler halinde 6-9-12 veya 18 taksit tercihiyle yapılabilecek. İl özel idareleri ve spor kulüplerine azami 36 taksit, belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlara ise 144 aya kadar taksit imkanı verildi. Kapsama giren borçların faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE ile güncelleme yapılacak.” Dedi.

Güncellenen borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ının silineceğini aktaran Kesici, böyle bir uygulama daha önce gerçekleştirilmediğine değinerek, ikinci taksit ödeme süresi içerisinde borcun tamamının ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50'sinin silineceğini vurguladı.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise ziyaretten ötürü Kesici’ye teşekkür ederek; “7143 sayılı Kanun ile borcu olan esnaf ve kurumlarımıza büyük bir kolaylık sağlanmakta ve borç yükü hafiflemekte. Tabi ki devletin yasal sorumlulukları içerisinde yapılması gerekenler yapılacaktır. Sayın Müdürümüze ve ekibine yapmış oldukları bilgilendirmeler ve ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar ve Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ile bir araya gelen Kesici’nin ziyareti sonrası Havza YSO Başkanı Erkan Acar; “Yapılandırmanın esnaf ve sanayiciler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, "Üyelerimizi konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarına başladık. Tüm esnaf, ticaret erbabı ve sanayicilerimize kendilerine ödeme kolaylığı getiren bu yapılandırmadan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz