Buğday Hasadı Erken Başladı

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, bu sene Buğday Hasadının erken başladığını belirtti.

Buğday Hasadı Erken Başladı

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, bu sene Buğday Hasadının erken başladığını belirtti.

Karın fazla yapmaması ve sıcaklıkların yüksek geçmesi nedeniyle Havza’da Hasat erken başladı. Hasat ve harmanını tamamlayan çiftçilerin bir bölümü mahsullerini satmak için Havza Buğday Pazarı'na götürdüler.

Her fırsatta Havza Ziraat Odası olarak çiftçinin sorun ve çözüm önerileri için çalıştıklarını belirten Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç; “ Odamız faaliyetleri kapsamında 4 adet mühendisimiz ile üreticilerimizin tüm sorunları ile ilgilenmekteyiz. Toprak yapısından ürün yetiştirmeye kadar bir çok alanda tamamen ücretsiz hizmet veren odamız çalışanları, çiftçilerin talebi doğrultusunda odamıza ait resmi araç ile yine hiçbir ücret talep edilmeden tarlalara kadar gitmektedir. Üreticilerimizin odamız hizmetlerinden daha çok istifade etmesini istiyoruz. Mühendisi çağırırsak yakıt parası veya bakım parası alacakları düşüncesine kapılmasınlar” dedi.

Bu sene hasadın erken başladığını belirten Genç; “Ürün kaybını en aza indirebilmek için buğdayın hasat zamanının iyi belirlenmesi gerekir. Hasattaki bir iki günlük gecikme 100 kilogram üründe 2-3 kilogram dane kaybına yol açtığı gibi, erken hasat edilmesi ise, danelerin buruşuk olmasına neden olur. Buğdayda en uygun hasat yani biçim zamanı, bitkide en üst boğumun sarımsı yeşil, başakların ise altın sarısı renk aldığı dönemdir. O yıl ki iklim koşullarına göre değişmekle birlikte; bölgemizde hasada genellikle temmuz ayı ilk haftası başlanıp, Temmuz ayı sonlarına doğru tamamlanmasının en uygun zaman olduğu belirtilebilir. Tüm çiftçilerimize bol kazançlar dilerim. Bu sene Zahireciler buğdayı kilosu, cinsi ve kalitesine göre 0,80 ila 0,87 kuruş arasında değişen fiyatlarda alırken, arpa ise kilosu 0,78 ila 0,82 lira arasında değişen fiyatlarda alıcı buluyor.  Bu yıl Havza’da yaklaşık olarak 195 bin dekar alanda buğday ekildi ve 97 bin 500 ton rekolte beklenmektedir. 15 bin dekar alan da ise arpa ekildiği ve 6 bin 750 ton rekolte olacağı düşünülmektedir. Buğday’da bölgemizde ortalama dekar başı 300 ile 600 kilo arasında verim oluyor "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz