416 Öğrenciye Sportif Yetenek Taraması Yapıldı

Türk spor tarihinin en önemli projesi olan "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi" kapsamında Havza’da yetenek taraması yapıldı.

416 Öğrenciye Sportif Yetenek Taraması Yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Projelerinde yer alan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde; Türk spor tarihinin en önemli projesi olan "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi" kapsamında Havza’da yetenek taraması yapıldı.

İlgili proje kapsamında yetenek taramaları Havza’dan 416 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisinin katılımıyla, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yenice Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Yenice İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Havza Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşti. Gün boyunca yapılan sporcu yetenek taramasında seçilen öğrenciler Türkiye'nin spor alt yapısını oluşturacak ve temsil edecekler.

Türkiye genelinde bir yetenek taraması koordine edilerek projenin başladığını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cafer Uzun, "Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte geleceğinin yetenekleri, olimpiyatlara katılacak sporcularımızın ileride seçilmesini, kolaylaştırmak bu güzel projeyi uyguluyoruz. Bu proje daha önce Samsun'da küçük ölçekli yapılan bir projedir. Geçmişte ilimizde uygulanan projede milli takım sporcusu olma yeteneği kazanan sporcularımız oldu ve şu anda Avrupa ve dünya dereceleri aldılar. Samsun'dan yola çıkılarak tüm ülkeye yaymak adına iki bakanlık arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde ilkokul 3. sınıfta okuyan, Samsun özelinde 19 bin, Havza Genelinde ize 416 çocuğumuzun atletik testleri yapılmaktadır. Bu testler anında elektronik sistemde Ankara'da merkeze ulaştırılıp orada yapılacak bir sıralama ile beraber çocuklarımızın yetenek seçimi ve daha sonrasında bu branşlara özel çalışmalarını gerektirecek ciddi çalışmalarına devam ediyoruz. Burada bütün Türkiye'de 3. sınıfları baz alırsak bir sonraki aşamada bunların yüzde 5'ini performans sporcusu yapmak için çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Belediye Meclis Üyeliğine Bağımsız Aday
Havza Belediye Meclis Üyeliğine Bağımsız Aday
Havza Ak Parti İlçe Başkanlığında Aday Tanıtımı
Havza Ak Parti İlçe Başkanlığında Aday Tanıtımı