Okul Öğrencilerine İhmal ve İstismarın Önlenmesi ve Mahremiyet Eğitimi

Havza İlçe Sosyal Hizmet Merkezi, Havza’da İlkokullarda Mahremiyet eğitimi vermeye başladı.

Okul Öğrencilerine İhmal ve İstismarın Önlenmesi ve Mahremiyet Eğitimi

Havza İlçe Sosyal Hizmet Merkezi, Havza’da İlkokullarda Mahremiyet eğitimi vermeye başladı.

Havza İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Sezen Necla Mutlu okul öncesi eğitim (3 yaş, 4 yaş, 5 yaş) öğrencileri ve İlkokul (1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf) öğrencilerine yönelik “İhmal ve İstismarın Önlenmesi ve Mahremiyet” konularında eğitimler düzenlendiklerini bildirdi.

Havza’da 150 tane anaokulu öğrencisine , 300 tane ilkokul öğrencisine ve 60 tane veliye İhmal ve İstismarın Önlenmesi ve Mahremiyet Konulu eğitim Havza Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü. Sezen Necla Mutlu, Çocuk Gelişimci Melek Öztürk ve Sosyal Çalışmacı Sevcan Köse tarafından verildi.

1 İlkokul ve 2 Anaokuluna eğitim verdiklerimi belirten Mutlu, İlçedeki diğer ilkokul seviyesindeki öğrencilere bu eğitimlerin verileceğini belirtti.

Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi ile ilgili çalışmalar eğitim çalışmaları kapsamında Havza 100. Yıl İlkokulunda, İlk Kıvılcım Anaokulu, Havza Anaokulun’da Mahremiyet Eğitimi verildi.

Eğitimler kapsamında öğrencilere güven, tehlike, iyi dokunuş kötü dokunu, iyi sır ve kötü sır gibi kavramlar anlatıldı.

Havza Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Sezen Necla Mutlu Son zamanlarda toplumumuzda ayyuka çıkan ihmal ve istismar vakaları incelendiğinde eksikliğin ailelerin ve çocukların ihmal ve istismarın önlenmesi ve mahremiyet konularındaki farkındalığın olmadığını belirterek; “Böyle bir durum ile karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği konusundaki bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu söylemek yerinde olur. Bu yola BİLİNÇLİ TOPLUM BİLİNÇLİ GELECEK anlayışı ile çıkarak eğitimlerimizle çocukların kendilerini koruyabilmeleri, kendi özel alanlarının kendilerine ait olduğunu bilmeleri ve başkalarının özel alanlarına saygı duymaları gerektiğinin farkına varmaları amaçlanmıştır. Ailelerin ise çocuklarını yetiştirirken özel alanları konusun da farkındalık oluşturmaları, çocuktaki var olan değişimlerle çocuğun nasıl bir muamele ile karşı karşıya kaldığını çözümleyebilmeleri ve ihmal ve istismar vakası ile çocuklarının karşı karşıya kaldıklarında çocuklara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda bilinçlenmeleri amaçlanmıştır”dedi.

Mutlu; “Planlamamız kapsamınsa hizmet bölgemiz olan Ladik ve Vezirköprü ilçesinde de bu eğitimlerin ivedilikle müdürlüğümüz tarafından verilerek günümüzde ayyuka çıkan İhmal ve İstismar vakalarının en aza indirgemek için önleyici faaliyetlerde bulunmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR