Pir Sultan Abdal Derneği Hıdırellez Şenliği

Havza Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Dayanışma, kaynaşma, birlikteliği kuvvetlendirme ve “Hıdırellez” şenliği düzenledi.

Pir Sultan Abdal Derneği Hıdırellez Şenliği

Havza Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Dayanışma, kaynaşma, birlikteliği kuvvetlendirme ve “Hıdırellez” şenliği düzenledi.

Pirsultan Abdal Kültür Derneği tarafından Dikilitaş mevkiinde düzenlemiş olduğu, Dayanışma, kaynaşma, birlikteliği kuvvetlendirme ve “Hıdırellez” şenliğine CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP İlçe Başkanı Ertaş Çoban ve ilçemize bağlı mahallelerde bulunan çok sayıda aile katıldı.

Pirsultan Abdal Kültür Derneği başkanı Bektaş Çoban tarafından yapılan açılış konuşmasında; “Hıdırellez geleneği, bizim sadece Anadolu’da yaşadığımız ve yaşattığımız bir inanç değil, aynı zamanda çok geniş coğrafyada yaygın olarak kutlanan, insanlık tarihinin en önemli kültürel değerlerinden biridir. Hıdırellez her yıl 5 Mayıs’ın 6 Mayıs’a bağlandığı gece ve gün, dilekler dilenerek şenliklerle kutlanır. Bu gelenek binlerce yıldır Horasan’da, Anadolu’da, Balkanlar’da özel şenliklerle kutlanarak günümüze kadar gelmiştir” dedi.

Hıdırellezde dilenen dileklerin kabul olduğunu belirten Çoban, konuşmasının devamında insanlık için barış, huzur ve eşitlik dileklerinde bulundu.

Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Birlik, beraberliğe, kardeşliğe olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır, bu değerlere ülkemizin çok ihtiyacı vardır. Bugün “Hıdırellez” ve dayanışma kahvaltısı nedeniyle bir aradayız, bu birlikteliği çok önemsiyoruz. Bir ve beraber olmak, sorunlara birlikte çözüm aramak hepimizin görevidir. Birlikteliğinizin; tanışma, dayanışmanın yanında sorunların tartışıldığı bir gün olmasını diliyoruz. Ülkemiz, çok önemli bir süreçten geçiyor ve hepimizi yakından ilgilendiriyor. Burada bulunan duyarlılık seviyesi yüksek olan yurttaşlarımız; üzerlerine düşen sorumlulukları biliyor ve gereğini yapacaklarını biliyorum. Bu süreçte; Başka birilerinden görev beklemeden hepimizin görev talep etmesini istiyorum, görev verilmiyorsa da; Seçim süreçlerinde gönüllü olarak görev alacaklarına inanıyorum. Duyarlı insanlarımız, Memleketin her tarafında 25 Haziran da çiçekler açması için gerekli çabayı göstereceklerdir” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası Aşıklar, ozanlar tarafından deyişler seslendirildi. Müzik eğlence kısmında ise ilçemizin tanınmış isimleri sahne aldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz