İYİ Parti’de Milletvekilliğine Havzalı Aday Adayı

Erken seçim kararının alınması ile milletvekilliği için aday adayları başvurularını yapmaya başladı.

İYİ Parti’de Milletvekilliğine Havzalı Aday Adayı

Erken seçim kararının alınması ile milletvekilliği için aday adayları başvurularını yapmaya başladı.

İYİ Parti Samsun'da milletvekilliği aday adaylığı için toplamda 58 isim başvuru yaptı. Aday adaylığı başvurusunda bulunanlar arasında Havzalı Hemşerimizin Sanat Tarihçisi Sinan Sakallı’da bulunuyor.

Sinan Sakallı, 1975 Havza doğumlu olup aslen ilçemiz Sivrikese mahallesindir. Sivrikese Köyü İlkokulu, Havza 25 Mayıs Ortaokulu, Havza Lisesinden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi / Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünü okudu. İlkokul öğretmenliği, Okul İdareciliği ve Profesyonel Sendikacılık görevlerinde bulundu.

Samsun’un Havza İlçesinin tanınan, sayılan köklü bir ailesidir. Büyük Dedem Ali Osman SAKALLI, Havzanın Osmanlı döneminde, nahiye merkezi olmaktan çıkartılıp kazaya dönüşmesinden sonraki Belediye Başkanlığını yapmıştır. Ali Osman SAKALLI, 25 Mayıs 1919‘da Mustafa Kemal Paşa’yı ve mahiyetindekileri Havza’ya gelişinde karşılayan heyetin başkanlığını yapan, Mustafa Kemal Paşa ve mahiyetini bizzat konağında ağırlayan kişidir. Milli Mücadelenin başlamasıyla birlikte Havza Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin ilk yönetim kurulu üyesi olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın Havza’dan Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasında önemli rol oynamış ve Havza Bildirgesi’nin yayınlanmasında bizzat insiyatif almıştır. Paşa’ya ve mahiyetindekilere Havza’dan Amasya’ya gidişleri sırasında Amasya’daki harcamalarında ve Amasya’dan sonra Erzurum’a kadar sürecek yolculuklarında sarf edilmek üzere verilen 10 Bin Liranın önemli bir bölümünü kendisi karşılamıştır.1928 yılında Atatürk, Havza’ya yaptığı ziyarette bu paranın iadesi teklif etmiş ancak Ali Osman SAKALLI bunu asla kabul edemeyeceğini belirtmiştir. Bu tavır karşısında Atatürk çok duygulanmış ve kendisine Arap Alfabesi ile basılan NUTUKun ilk örneklerinden birini hediye etmiştir. Söz konusu NUTUK ailemiz tarafından Havza Atatürk Evi Müzesine bağışlanmıştır. Ali Osman SAKALLI Cumhuriyetin kurulmasından sonra Havzada CHP İlçe Başkanlığı yapmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Belediye Meclis Üyeliğine Bağımsız Aday
Havza Belediye Meclis Üyeliğine Bağımsız Aday
Havza Ak Parti İlçe Başkanlığında Aday Tanıtımı
Havza Ak Parti İlçe Başkanlığında Aday Tanıtımı