Kardeş Belediye Küçükçekmece'de Tirit Programı

Küçükçekmece Belediyesi ve Havza Belediyesi tarafından Havza Dernekler Federasyonu’nu işbirliğiyle Küçükçekmece Nikah Sarayı’nda Tirit Gecesi düzenlendi.

Kardeş Belediye Küçükçekmece'de Tirit Programı

Küçükçekmece Belediyesi ve Havza Belediyesi tarafından Havza Dernekler Federasyonu’nu işbirliğiyle Küçükçekmece Nikah Sarayı’nda Tirit Gecesi düzenlendi.

Yüzlerce Samsunlu vatandaşı bir araya getiren geceye, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, Havza Dernekler Federasyonu Başkanı Enver Şahin de katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve okunan Kuran- ı Kerim tilaveti ile başlayan gecede, katılımcılara Havza’nın önemli bir yöresel lezzeti olan Tirit ikram edildi.

Gecede konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, hemşerileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ Bu buluşmaların hepsi birer vesiledir. Tirit gecesinde buluştuk ama önemli olan birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek. Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Çavuş, Piyade Kıdemli Çavuş Göksu Şafak Şahin. Havzamızın son 10 günde Afrin’de verdiği iki şehidimiz. İki ananın evladı. İki yarin sevdalısı. Bir küçük yavrunun babası Göksu şehidimiz. Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Bir şehidimiz daha vardı, Burak Akalın. Çarşambalı şehidimiz. Bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Anadolu anaları yetiştirir, yiğit evlatları yetiştiren anaları. Anadolu vatanı için canından vazgeçen şehitler yetiştirir. Anadolu şahadet şerbeti içmeyi bir düğüne gidiş olarak nitelendiren yiğitlerin yurdudur. Burası bizim yurdumuz. O olmadığında diğer her şeyin anlamsız olduğunu biliyoruz. Bizi birbirimize bu kadar yakınlaştıran yaşadığımız zorluklardır belki de. Bu ülkenin gençlerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Güçlü bir liderimiz var. Onun bakışından ve inancından bizler de feyiz alıyoruz. Biz şuanda bir uyanış yaşıyoruz. Bugün kendi silahlarımızı kendimiz üretiyor olmasaydık, dışarıya bağlı olsaydık bu kadar güçlü olamazdık. Yunus Emre diyor ki bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Biz bugün bölüşmek için buradayız. Bizleri burada bir araya getiren emeği geçen herkese teşekkür ederim”  dedi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, geceye katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederek, “Kurtuluş Savaşının ilk adımının atıldığı beldenin, milli mücadelenin ilk kıvılcımının çakıldığı Havza ilçemizin değerli insanları bu gece sadece Tirit Gecesi değildir. Havza, Kurtuluş Savaşı için bu topraklar için çok bedel ödedi. Bedir’den Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, 15 Temmuz Gecesi’ne ve Afrin Operasyonu’na kadar bu ülke için kanını canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. İki yıldır kardeş belediye başkanımızla Tirit gecelerini düzenliyoruz. Milli mücadele ruhunun resmi olan bu birliğimizi herkese göstereceğiz. Bu birliğimiz, dirliğimiz bize güç veriyor. Samsunlular nereye gitse, pehlivan diyarı olan memleketinin güzelliğini götürmüştür.” diye konuştu.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise; “İlçemizde son iki haftada iki son iki yıl içerisinde ise 6 şehidimiz var. Bu Havzanın ülkemize ve bölünmez bütünlüğüne ne kadar bağlı olduğunun bir göstergesidir. Şuan Afrin’de yüzlerce Samsunlu ve Havzalı hemşerimiz bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast eden hainlere karşı mücadele ediyor. Cumhuriyetin ilk kıvılcımlarının yakıldığı Havza bugünde yarında üzerine düşen görevi gereği gibi yapacaktır. Allah’ım onlara zeval vermesin, yar ve yardımcısı olsun. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar dilerim.Tirit bahane, amaç Havzalıları bir araya getirmek. Esas olan birlik beraberlik kardeşlik. Önceleri dedelerimiz, babalarımız uzun kış aylarında bir araya gelirler tirit yaparak sorunlarını konuşurlar, sohbet ederlermiş. Şimdi ise dostluk bahanesi. Biz yine Havza'nın tanıtımı için çalışacağız. İstanbul’da çok sayıda Havzalı var. Bu geceler birliğimizi sağlamak adına önemli Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. ”dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve destek vererek ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür ederek plaket verdi.

Gecede Afrin’de şehit düşen Mehmetçikler için Kuran’ı Kerim tilaveti okunarak, İlçe Müftüsü Mustafa Temel tarafından dua edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Subaşı Ailesinin Acı Günü
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz
Geçen Hafta Kaybettiklerimiz