Samsun İçin Okuma Vakti Etkinliği Düzenlendi

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan "Samsun İçin Okuma Vakti" etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında "okuma saati" çalışması yapılıyor.

Samsun İçin Okuma Vakti Etkinliği Düzenlendi

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan "Samsun İçin Okuma Vakti" etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında "okuma saati" çalışması yapılıyor.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Oku Anla Yaşa Projesi" 1,5 yıldır Samsun’daki bütün okullarda uygulanıyor. Proje ile çocuklara kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırılması için etkinlikler yapılıyor. Projenin ikinci ayağı olan evde de kitap okuma çalışmaları il genelinde başlatılıyor. "Samsun İçin Okuma Vakti" olarak isimlendirilen etkinlik ile her gün saat 20.00’de anne, baba, çocuk herkesin televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okuması amaçlanıyor.

Bu kapsamda Havza Kevser Camisi önünde toplanan 2000 öğrenci, öğretmenleri ve protokol üyeleri hep birlikte saat 11.00 ve 12.00 arası kitap okudular.

Kitap okuma etkinliğinde konuşan Havza Kaymakamı Metin Yılmaz düşünmesini bilen, sorgulayan çevresini ve dünyayı tanıyan, ailesine ve topluma faydalı nesiller yetiştirmek için Kitap okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini belirterek; “Havza Kaymakamlığı olarak eğitim öğretim yılının birinci yarısında her gün bir saat okuma saati uygulaması başlattık. Ancak bu uygulama her ne kadar güzel bir başlangıç olsa da bazı eksiklikleri var idi. Okul içerisinde öğrenciler kitap okuyorlar idi ancak bizim nihaiyi hedefimiz birlerinin bunu öğrencilere dayatması değil, öğrencinin bunu davranış biçimi olarak içleştirmesi. Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliği ile toplumun her kesiminde duyarlılık yaratmak, bir farkındalık yaratmak için Samsun İçin Okuma Vakti isimli bir çalışma başlatıldı. Faydalı olacağına yürekten inanıyorum ve herkesi bu güzel etkinliğe sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz kitap okuma alışkanlığı olmayan bir millet olduğumuzu ifade ederek  “ Kitap okumak gerçekten bu büyük bir noksandır.  İnşallah Türk Milleti de Avrupa’da olduğu gibi okuma alışkanlığı kazanacaktır. Bu tür programlar sayesinde çocuklarımız özendirilerek okuyan bir toplum haline geleceğimize inancım tamdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam okumanın ve okuduğunu anlamanın çok önemli olduüunu vurgulayarak; “ İlçe Kaymakamlığımızın öncülüğünde ilçemizde başlattığımız günlük bir saat okuma etkinliği ile ilçemizde bulunan 7 bin 600 öğrencimiz günde 1 olmak üzere bu ilçede her gün 7 bin 600 saat kitap okuma eylemi gerçekleştiriliyor. Samsun Okyor projesi ile her akşam saat 20.00’da elektronik aletlerin kapatılarak ailelerle birlikte kitap okuması amaçlanmaktadır“ dedi.

Samsun İçin Kitap Okuma Vakti projesi açılışı kapsamında hazırlanan etkinliğe Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Havza İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Jandarma Komutanı Özgür Kumkayır, Kamu Kurum ve kuruluşlarının amirleri, müdürleri, memurlar ve  2 bin öğrenci katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR