14. Geleneksel Tirit Programı Atakum’da Düzenlendi

Atakum Belediyesi ve Havza Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen tirit programının 14. sü Samsunda Atakum Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlendi.

14. Geleneksel Tirit Programı Atakum’da Düzenlendi

Atakum Belediyesi ve Havza Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen tirit programının 14. sü Samsunda Atakum Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlendi.   

Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezinde düzenlenen programa Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Atakum Kaymakamı Namız Kemal Nazlı, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, davetliler ve Havzalılar katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan gecede, program Zeytin Dalı harekatı nedeniyle konuşmalar ve tirit ikramı ile devam etti.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, tirit programlarında asıl amacın Samsun’da özellikle yoğunluğu ile en çok Havzalının olduğu Atakum’da Havzalıları bir araya getirmek için düzenlediklerini belirterek; “Yoğun kış gecelerinde dedelerimiz, babalarımız bir araya gelirler tirit yaparak sorunlarını konuşurlar, sohbet ederlermiş. Bu günlerde ise dostlukların pekişmesi insanları bir araya getirme bahanesidir. Nüfus verileri açıklandı, Havza her geçen yıl ilçemiz göç veriyor. Bunun önüne geçmek için istihdama dayalı yatırımlara ağırlık vermemiz gerek. Karadeniz’in en büyük organize sanayi bölgesine sahibiz ve burada yapılacak yatırımlar hem Havzamızda hem de bölgemizde istihdam sorununu çözecektir. Afrin’de Mehmetçiğimiz operasyonlara katılıyor bu nedenle programımızdan eğlence kısmını bu yıl çıkardık.  Allah Mehmetçiğimizin yardımcısı olsun, dualarımız onlarladır” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; “Tirit bizim Havzamızı, Asarcığımız, Ladik’imiz Vezirköprü’müzü ve Kavak’ımız  bir birine bağlamış bir yemek kültürümüz. Samsun her bir yeri ayrı bir güzel şehir. Şehrimiz baştan başa doğal güzellikleri ile yemek kültürü ile inanılmaz güzellikler sergileyen bir yer. Bu şehri bizlere bırakan ve bu güzel şehre hizmet etmek için emanet edenlerden Allah razı olsun.  Birlikte olduğumuz için çok mutluyum.  Kuzey Suriye’de savaşan silahlı kuvvetlerimiz mensuplarına  Allah’ım kolaylıklar versin. Allah’ım gazilerimize sağlık sıhhat, şehitlerimize rahmet ailelerine sabrı versin.” Dedi.

Bu tür gecelerin birlik ve beraberliğin pekişmesi için önemli olduğunu belirten Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Bu tirit geceleri bizim Samsun’u tanımamıza vesile oluyor. Bu kültürel değerlerin yaşatılması çok önemli. Bu kaz tiritinin tanıtılması şüphesiz ilimiz için çok önemlidir. O yönüyle Havza Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu güzel ülkemizde bir ve beraber olmak çok önemlidir. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın inşallah.” Dedi.

Konuşmasında Afrin operasyonuna da değinen Vali Osman Kaymak, “Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye Afrin’de çok ciddi bir mücadele veriyor. PKK ve diğer terör örgütlerinden ülkemizi arındırmaya çalışıyor. Askerlerimiz orada mücadele edecek biz de askerlerimize destek olacağız. Askerlerimiz Afrin’e işgal için girmiyor. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizi tehdit eden orada kurulacak bir devlet ülkemizin geleceğini, güvenini ve huzurunu tehdit altına alacaktır. Bunun önlenmesi için bu karar çok doğrudur. Mehmetçiklerimize çok dua ediyoruz. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Artık göç veren bir il değil göç alan bir il durumundayız. Bu konuda istihdam çok önemli. Samsun her alanda potansiyeli yüksek bir il konumunda. Bu potansiyeli çok daha iyi kullanma konusunda yapacağımız çok fazla çalışmalar var. Bu çerçevede Organize Sanayi Bölgelerini çok önemsiyoruz. Havza Organize Sanayi Bölgesi şu an arsa satış aşamasına geldi. Biz Sayın Milletvekillerimizle birlikte Kavak ve Havza bölgesinde yerli otomobil fabrikası kurulması için dosya hazırladık. Yetkililere sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı milli otomobil projesi çerçevesinde bunun Samsun’da olması, inanıyorum ki Samsun’a büyük bir kalkınma hamlesini yakalatacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta Amasya’da müjde verdiği hızlı tren projesi Samsun’un ufkunu açacaktır. Benim için bu şehirde görev yapmak onur ve gurur vericidir. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı