Servis Şoförlerine Sertifika Eğitimleri Veriliyor

Havza’da Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitim programları başladı.

Servis Şoförlerine Sertifika Eğitimleri Veriliyor

Havza’da Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitim programları başladı.

Millî Eğitim, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme ile İçişleri bakanlıklarınca hazırlanan ve Resmi Gazete´de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile tüm şoförler ve rehber personele eğitimin zorunlu hale getirilmesi nedeniyle Havza Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Eğitimler verilmeye başladı.

Halk Eğitim Merkezinde çok amaçlı salonunda başlayan, 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve 5 gün süreceği belirtilen toplam 30 saatlik okul servis araç sürücüleri eğitimi ve okul taşıtları rehber personel eğitimine Havza’da servis ve taşımacılık yapan şoförler katıldı. 5 modül halinde verilen eğitimleri Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam ve Şube Müdürleri veriyor.

İş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bildirme kuralları ile okul taşıtları gibi konularda verilen her ders sonrası sürücüler yazılı sınava tabi tutuluyor.

Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam; “Bu eğitimi almayan ve belgesi bulunmayan öğrenci servis araç sürücüleri ile rehber personele görev verilemeyecek. Adı geçen programlar ile bireylerin, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrayarak ulaşım hizmetini gerçekleştirmede bu kurallara uyması, sürüş esnasında iletişimini güçlendirmesi, karayolunda sürüş tekniğine uygun güvenli ve ekonomik araç kullanma ile direksiyon uygulamaları yapabilmesi, trafik kurallarını bilmesi ve uygulaması, trafik kazaları ve oluş nedenleri hakkında bilgi sahibi olması, ayrıca okul taşıtları ve okul taşıtı sürücülerinin sahip olması gereken özellikler ile ilgili bilgi sahibi olması, öğrencilere karşı olumlu tutum ve davranış geliştirmesi, öğrencilerle sağlıklı ve etkili iletişim kurması ile okul taşıtlarıyla öğrenci taşımaya ilişkin genel kural ve ilkeleri bilmesi amaçlanmaktadır. Programın kurs süresi 30 saat olarak planlanmış olup içeriklerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya trafik güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bindirme kuralları ile okul taşıtları gibi başlıklara yer verilmiştir. Verilen kurs sonunda katılımcılara sertifikaları verilecektir.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı