Hibe Desteklemeleri 3. Çağrı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından Havza’da IPARD II. Programı 3. dönem başvuru çağrı ilanı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hibe Desteklemeleri 3. Çağrı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından Havza’da IPARD II. Programı 3. dönem başvuru çağrı ilanı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü ve Havza Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen bilgilendirme toplantısı Belediye Kültür Sarayında gerçekleşti.

Toplantıya, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, Havza Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüsamettin İlhan, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Muhtar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar, Muhtarlar, tarım ve hayvancılık alanında hizmet veren  birlik ve kooperatif temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz; “Havza Kaymakamlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün tarımsal üretimin zenginleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaktayız. Ülkemizde yeterli potansiyel var fakat yeterince üretim yok. Devletimizin vermiş olduğu desteklemeler ile çiftçimizin ve ülkemizde üretimin yolu açılmaktadır. Üreticilerimizin bu fırsatlardan istifade etmesini istiyoruz” dedi.

TKDK İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, IPARD II Programı 3. dönem başvuru çağrı kapsamında bilgiler verdi. Turan, “Bugüne kadar yapmış olduğumuz yatırımlara yeni bir yatırım yapma fırsatı doğdu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kurulduğu günden bugüne Türkiye genelinde 11 bin projeyi hayata geçirdi. Yaklaşık 57 bin kişinin istihdamı sağlandı ve 10 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Avrupa Birliği İPARD 2 döneminde de ülkemizde kullanılmak üzere 801 milyon avroyu serbest bıraktı. Finansal anlaşmalar imzalandı. 2020 yılına kadar kullanılacak olan 801 milyon avroyu dönem dönem proje teklif çağrılara çıkarak tüketeceğiz” dedi.

“IPARD I. dönemde ilk sırada yer aldık”

Turan, şu bilgileri verdi: “IPARD I. dönemi kurumumuz için başarılı geçti. Samsun İl Koordinatörlüğümüz için de çok çok başarılıydı. Türkiye genelinde en çok projeyi Samsun İl Koordinatörlüğü olarak bizler aldık. Hep birlikte yaptığımız 701 proje ile Türkiye genelinde proje sıralamasında ilk sırada yer aldık. İPARD II döneminde de bu yarışı sürdürüyoruz. Bu çağrı döneminde de yaklaşık 250 proje beklentimiz var. İPARD kapsamında hayvancılık faaliyetleri, çiftlik faaliyetleri çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında bitkisel üretim, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, makine parklar kurulumu, kırsal turizm, restoranlar, pansiyonlar, yenilenebilir enerji yatırımları , yerel ürünler, el sanatları, kültür balıkçılığı gibi çok farklı alanlarda destekler verebiliyoruz. Destek miktarlarımız yüzde 40 ila 70 aralığında hibe desteklerimiz değişmektedir.”

İPARD II 3. başvuru çağrı döneminde 165 milyon avro hibe desteği verilecek olan tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar için başvuru tarihleri 1 Mart- 2 Nisan 2018, 87 milyon avro hibe desteği verilecek çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme yatırımları için de 12 Şubat - 15 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Samsun'da Okullar Arası Futbol Turnuvası
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı
Tuncer Keskin, MHP’den Başkan Adayı