Sarıkamış Şehitleri Havza'da Anıldı

Sarıkamış Harekatı'nın 103.yılı kapsamında Samsun'un Havza ilçesinde kutlama programı düzenlendi.

Sarıkamış Şehitleri Havza'da Anıldı

Sarıkamış Harekatı'nın 103.yılı kapsamında Samsun'un Havza ilçesinde kutlama programı düzenlendi.

Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde düzenlenen Gençlik Şühedanın İzinde isimli anma program Samsun Valiliği tarafından Samsun'un Havza İlçesinde düzenlendi.

Havza Atatürk evinden kortej eşliğinde başlayan anma programı kapsamında protokol üyeleri ve halkın katılımı ile Atatürk evi, Şehitler Anıtı ve Havza Stadyumuna kadar yürüyüş düzenlendi. 100 metrelik Türk bayrağını taşıyan gençler yürüyüş esnasında sloganlar atarken, programa katılanlar tören alanına kadar  yaklaşık 2,5 km yol yürüdüler.

Havza Stadyumunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Kuran-ı Kerim tilaveti okunduktan sonra günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşma Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz tarafından yapıldı.

Karayılmaz Sarıkamış harekatı hakkında bilgilendirme yaparak; "93 Harbi olarak bilinen savaşta atalarımız ilk 2 gün kahramanca savaşmalarına rağmen o zorlu havada daha fazla dayanamayarak şahadet şerbeti içmişlerdir. Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Kore'den Kıbrıs'tan 15 Temmuz'dan şehit olan değerli Mehmetçiğimize güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum" dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, "Samsun Valiliğimizin bu sene Havza ilçesinde bu programı yapması nedeniyle Samsun Valiliği ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Havza önemli yer tarihi bir ilçe Cumhuriyetin ve Kurtuluş savaşının temellerinin atıldığı bir ilçe bu gün burada 103. yıl dönümünü anıyoruz. 103 yıl önce atalarımız ve dedelerimi ayağında çarığı üzerinde elbisesi olmadan Sarıkamış'ta Allahuekber dağlarında savaşmadan 90 bin kişinin şehit olmasını anlatmaya cümleler yetmez. Çanakkale'de 250 bin şehit verdik, Şarıkamış’da 90 bin şehit verdik, dünyada hartalar değişti, sınırlar değişti Osmanlının yıkılışı sonrası Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayarak 25 Mayıs 1919'da Havza'ya geldi. 18 gün boyunca Havzalılar Atatürk'e sahip çıktılar. Cumhuriyet'in temelleri burada atılır. Yeniden doğuşun yeniden dirilişin simgesi Havza'dır. Bizler atalarımızda ne kadar gurur duysak azdır. Törenimize emeği geçen ve katılan herkese Teşekkür ediyorum, şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum" dedi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz; "103 yıl dönümü münasebetiyle Sarıkamış harekatında şehit olan Mehmetçiklerimizin aziz hatırlarını anmak, onların ruhunu şad etmek, ceddimize vefa borcumuzu göstermek ve emanetlerinin emin ellerde olduklarını ifade etmek için bir aradayız. Zaferlerle dolu destanlarla dolu şanlı tarihimiz aynı zamanda acı ve trajedileri de bünyesinde bulundurmaktadır. Osmanlı'nın son dönemlerinde 93 harbi ile başlayan balkan savaşları ile devam eden  1. Dünya savaşında zirve yapan bu sancılı süreç çok geniş coğrafyada vatanı için memleketi için savaşmak zorunda kalmış çok büyük fedakarlıklarda bulunmuş ve çok büyük acılara katlanmış. Sarıkamış harekatı ile yaşanan bir trajedi var ki bunu kelimelerle ifade etmek mümkün değildir, ancak her türlü olumsuzluğa rağmen Mehmetçiğimiz her türlü şartta görevini aldığı emri yerine getirme gayreti içerisinde tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele göstermiş, vatanına saldıran düşmana gövdesini siper etmiş ve adeta vatanı için çıktığı bu yolda geri dönmecesine yoluna devam etmiştir. İnsanlar tarihinde sadece geçmişini değil geleceğini de arar bizim tarihimizde Çanakkaleler var Sarıkmışlar var, bu memleket bu vatan şehitler yurdu ve şehitler bizlerin bu memleketin manevi tapu senetleri bu itibarla tarihimiz bu vatanın bu günki sahipleri olarak bizlere çok büyük görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Sarıkamış şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum" dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası katılımcılara Kızılay Havza Şubesi tarafından buğday çorbası ve ekmek dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
2019'un İlk Toplantısı Yapıldı
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR
HAVZA BELEDİYE SPOR İKİNCİ DEVREYE HAZIR