Birleştirilmiş Sınıfta Oynayarak Öğreniyorlar

Samsun'un Havza ilçesine bağlı Ortaklar mahallesinde bulunan ve Ortaklar İlkokulunda öğrenciler oynayarak öğreniyorlar.

Birleştirilmiş Sınıfta Oynayarak Öğreniyorlar

Samsun'un Havza ilçesine bağlı Ortaklar mahallesinde bulunan ve Ortaklar İlkokulunda öğrenciler oynayarak öğreniyorlar.

Havza'nın kırsal mahallesinde olan Ortaklar İlkokulu birleştirilmiş sobalı sınıfta oyun oynayarak öğrenirken Eğitim Yıldızları kategorisinde Samsun'da il birincisi oldular. Ayrıca okul Havza'da devamsızlık olaylarının yaşanmadığı tek okul oldu.

3D resim çalışmalarından zeka oyunlarına kadar teknoloji ve geleneksel oyunları ders içerisine taşıyan Okulun müdürü ve aynı zamanda öğretmeni Ahmet Çiftçi, mahalle sakinleri, veliler ve öğrenciler ile Havzanın en sosyal ve başarılı okulu arasında gösterilmeye başlandı.

Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam ve Spor İlçe Müdürü Cafer Uzun, ilçenin kırsal mahallesinde olan okulda incelemelerde bulundu.

Okul içerisinde 28 öğrencisi ile anaokulu ve ilkokul olarak iki ayrı binada hizmet verdiklerini belirten Okul Müdür Vekili Ahmet Çiftçi; "Birleştirilmiş sınıf ve küçük bir köy okulundayız, 2 sınıf ve 1 anaokulu öğretmeni olarak görev yapmaktayız. Okulumuza geldikten sonra hangi eksiklerimizi olduğunu tanımlaya çalıştık. okula velilerin gelmediğini çocukların devamsızlık problemi olduğunu fark ettik, önce velilerin okula nasıl getirebiliriz diye düşündük. Okulun tüm yapmış olduğu belirli gün ve haftalarda velileri programlara dahil edttik. öğrencilerin devamsızlıklarını nasıl kaldırırız, okul başarısını hem akademik anlamda hem de değerler eğitimi anlamında nasıl arttırırızı düşünürken, basket ve futbol alanları yapdık, akıl ve zeka oyunlarını okulumuza kazandırdık. Teknolojiden faydalandık, çizgide giden robotu getirdik, birleştirilmiş sınıf olsak da öğrencilerimize farkındalık yaşatmak için çalışmalar başlattık.  Teknolojiden faydalanarak Üç Boyutlu görsel çizimleri göstermeye çalıştık, yapmış olduğumuz uygulamalar ile çocukların okula devamlılığını ve bağımlılığını arttırdı. Velilerimiz ile okul dışında toplantılar ve organizasyonlar düzenledik. bu Sayede velilerin ve öğrencilerin mutlu olduğu bir okulda eğitime devam ediyoruz" dedi.

Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, eğitim camiası olarak çocukların sağlıklı ve bilinçli olarak hayata hazırlamkla görevli olduklarını belirterek; " Çocuklar sevgi ile büyür, oyunla öğrenir burada da birleştirilmiş bir köy okulu olmasına rağmen, oyunla öğrenin teknolojiyi kullanım en üst seviyede uygulanmakta, Türkiye'nin neresinde olursanız olun kendinizi teknolojiden bağısız hissedemezsiniz. Bu anlamda köyde de çocuklarımız oyun ile öğreniyorlar. oyun oynayarak sevgiyi saygıyı ve sabrı öğreniyorlar, oyun oynarken karşısındakiyle yarışmanın heyecanını tadıyorlar, sevgi ve hüznü bir arada yaşıyorlar. Hayatı yaşayıp hayatı öğreniyorlar" dedi.

Öğrencilerin keyif alarak öğrendiklerini söyleyen Sağlam; "Bu okulumuzda devamsızlık seviyesi en az seviyeye inmiş durumda, çocuklar okula severek geliyor veliler çocuklarını okula severek gönderiyorlar. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitimin Yıldızları kapsamında çocukların 15- 20 dk olan okuma saatlerini 1 derse çıkarttık. yeni müfredatta ve yeni sınav sisteminde okuyan kazanıyor. öğrencilerimize okuma ve okuduğunu anlamalarını için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ünlü bir düşünür derkin ilkokul seviyesindeki öğrenci için en büyük şans iyi bir öğretmene denk gelmesi, eğitimde öğretmenin kalitesi artıkça öğrenciye olan verimde artacaktır. Bu anlamda Ahmet hocamızı kutluyorum, o okula geldikten sonra öğrencilerin ve velilerin okula bakışı değişti. Geçtiğimiz yıl yapılan Eğitimin Yıldızları projesinde Veli uygulamalarında İl Birincisi oldular. 81 İl 81 öğretmen projesi kapsamında ilimizi temsilen Ahmet Hocamız, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmeye gittiler. Köyümüz ve okulumuz bu konuda çok şanslı hocamıza ben teşekkür ediyorum" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrenci Meclisi İlçe Temsilcisi Seçimi Yapıldı
Öğrenci Meclisi İlçe Temsilcisi Seçimi Yapıldı
ADD Ve Havza CHP İlçe Başkanlığından Anma Programı
ADD Ve Havza CHP İlçe Başkanlığından Anma Programı