ADD Alternatif Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Düzenledi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Havza Şubesi bir dizi etkinlik ile Cumhuriyet bayramını kutladı.

ADD Alternatif Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Düzenledi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Havza Şubesi bir dizi etkinlik ile Cumhuriyet bayramını kutladı.

Havza Atatürkçü düşünce derneği tarafından ilk program Mehmetçik meydanında çelenk sunumu, Saygı ve istiklal marşı ile başladı. Mehmetçik meydanında düzenlenen programa ADD Havza Şube Başkanı Av. Hayriye Sevda Kurtiş ve ADD üyeleri katıldılar. 

Burada yapılan program sonrası Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Havza Şubesi tarafından, Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla yemekli program düzenledi.

Havza Ancere Thermal Otel’de düzenlenen programa Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Havza Jandarma Komutanı Özgür Kumkayır,Karadeniz ADD Temsilcisi Birol Yelekin, CHP İlçe Başkanı Ertaş Çoban, ADD Havza Şube Başkanı Av. Hayriye Sevda Kurtiş, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, sendika temsilcileri ve ADD üyeleri ve davetliler katıldılar.

Açılış Konuşmasını Yapan ADD Havza Şube Başkanı Hayriye Sevda Kurtiş, Cumhuriyetin kuruluşunu bir arada kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek; “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, atamızın  ilk cüreti ilk cesareti gösteren sizlersiniz, İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza’nın ve Havzalıların büyük bir yeri vardır diyerek, ilk ulusal direniş belgesini düzenlediği Havza Genelgesi tartışmasız tarihde ki yerini almıştır. Atatürk devrim ve ilkelerinin toplumsal sorunlarımızın çözümünde ışık tutucu niteliğine inananlar Atatürkçü düşünce derneğini kurarak onun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmak katkıda bulunmak ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu bulmuşlardır. ADD’nin Kuruluşundan bu zaman geçen 28 yılda Atatürk ilke ve devrimlerine , kurtuluş savaşı sonrasında kurulan devletimizin  Laik, Sosyal ve Hukuk devleti anlayışına çağdaş eğitim anlayışına, Atatürk’ün yurtta barış dünyada barış ilkesine kısacası Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir süreç yaşanmıştır. Atatürk adının unutturulmaya, Ulusal Bayramlarımızın halkımız ile birlikte kutlanmasının engellenmeye çalışılmaktadır. Adalete inanç görülmemiş seviyeye en alt seviyeye indirilmiştir. Farklı yaşam tarzı olan insanlara yaşam hakkı tanınmadığı dini kuralların toplumsal alanında egemen kılınmaya çalışıldığı günler yaşamaktayız. Atatürk ve devrimlerinin ışığında aydınlık ve çağdaş günler göreceğimize inancımız tamdır. Davetimize gelen herkese teşekkür ederim” dedi.

Başkan Murat İkiz programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek; Cumhuriyet tarihinde Samsun, Havza, Amasya çok önemli bir yeri vardır. Ama maalesef ne gariptir ki tarih kitaplarında bile Havzanın adına yeterince rastlanılmamaktadır. Biz 13 yıldır belediye başkanı olarak bu tarihimizi anlatmak için, Havzalı atalarımız dedelerimiz Atatürk’e nasıl sahip çıktılarını anlatmak için çırpınıyoruz. Havza kaplıcalarında şifa yap oldum sözünü dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Atatürk’ün babasının köyü Kocacık’ın bağlı olduğu Jupa belediyesi ile kardeş belediye olduk, kendileri 25 Mayıs törenlerimizde ilçemize geldiler. Biz diyoruz ki Mustafa Kemal Selanik’te doğdu ama Atatürk Havza’da doğmuştur. İnşallah bu sloganımızı da her yere duyurabiliriz. Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kemal Zeybek; Bir Ulusun varlığını, bir devletin var olduğunu bu gün ki yaşamımıza bize sunan Mustafa kemal Atatürk ve değerlerini yaşatmaya çalışan ADD’nin değerli üyelerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum. İstiklal Savaşından sonra 29 Ekim 1925 yılından bu zaman kadar eğitimden sağlığa, haklarımızdan hukukumuza adaletin en iyi şekilde icra edilmesine kadar yaşamın her alanında rahat yaşıyorsak bu Atatürk’ün bize bırakmış olduğu Cumhuriyet sayesinde olmuştur. Cumhuriyet var oldukça bu ülke var olacaktır. Kurtuluş savaşında atalarımızın verdiği bu mücadele ile kurulan Cumhuriyet rejiminin devam etmesi için bu günde bizler devam edeceğiz. Cumhuriyetin değerleri içerisinde demokratik olarak sizler arasından seçildik. Ulusal bayramlarımızın kutlanmaması için elinden gelenlere dik duruşumuz ve ilk gün ki coşkumuz ile hep birlikte kutluyoruz. Atatürk devrimleri sayesinde ülkemiz gelişmiş, bir Ortadoğu olmaktan kurtulmuştur. Atatürk’ün bize bıraktığı emaneti yaşatmak için, Cumhuriyet demek özgürlük demek, Bilim demek, Akılcılık demektir. Bu duygu ve düşüncelerle Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Yapılan Konuşmalar sonrası Cumhuriyet pastasını CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Şube Başkanı Sevda Kurtiş ve çocuklar ile kestiler. ADD tarafından hazırlanan program kapsamında emekli Öğretmen Bahri Köseoğlu bir şiir okurken, gecede sanatçı Koral Yüksel tarafından şiir dinletisi verildi. Yapılan açık arttırmada karakalem çizim Atatürk’ün Sivil Askeri ve Devlet adamlığını yansıtan taplo enyüksek fiyatı veren Cemalettin Yiğit ve Turan Satılmış tarafından alındı. Gece çekiliş ve müzik eğlence programı ile devam etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası