Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğinde yürütülen, "Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider" projesi kapsamında Havza Milli Eğitim Müdürlüğünde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğinde yürütülen, "Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider" projesi kapsamında Havza Milli Eğitim Müdürlüğünde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Havza Milli Eğitim Müdürlüğü düzenlenen toplantıya Havza Milli Eğitim Şube Müdürü Ferhat Tök, projenin Havza Koordinatörü Seyit Ahmet Dikmen, Havza Toplum Sağlığı çalışanları, lise müdürleri ve her liseden bir öğrenci katıldı.

Havza Milli Eğitim Şube Müdürü Ferhat Tök toplantının açılış konuşmasında ise projenin önemine değinerek; “ Proje ile öğrenci velilerimizin ve çevrelerinin çağımızın vebası olan kansere karşı duyarlılığını arttırmak hedeflenmiştir.” Dedi.

Konuşmanın ardından Proje Havza Koordinatörü Seyit Ahmet Dikmen projenin amaçları ve uygulamam metotları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Dikmen öncelikli hedefin öğrenci velileri olduğunu belirterek; “Bizler ve öğrencilerimiz tarafından yapılacak olan çalışmalar ile öncelikle öğrenci ailelerimiz ve daha sonra çevrelerindeki insanları kansere karşı bilinçlendirmek ve onlara kanserin korkulacak bir hastalık olmayacağını anlatmak.  Daha sonraki hedefimiz ise öğrenci velilerimizi Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Kanser Kontrol Programı kapsamında yürütülen ve tamamen ücretsiz olan tarama programlarına yönlendirmek. Bunlar meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleridir.  Rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taraması Havza Toplum Sağlığı Müdürlüğünde ücretsiz yapılmakta. Bunun için 714 27 85 nolu telefondan randevu almak yeterli. Yine ücretsiz olan meme kanseri taraması içinde Samsun’da bulunan Kanser Erken Teşhiş Tarama Ve Eğitim Merkezine (KETEM) toplum sağlığı merkezi tarafından ücretsiz ulaşım sağlanmakta.” dedi.

Dikmen projenin bir amacının da toplumda koruyucu ve önleyici tıp kültürünü kazandırarak hem ülke ekonomisine hem de zaman ve psikolojik açıdan olumlu kazanımlar sağlamak olduğunu ve proje kapsamında lise öğrencilerine yönelik kanser tarama merkezleri ile çalışmalarını anlatan ödüllü kısa film yarışması düzenlendiğini sözlerine ekledi.

Toplantının sonunda öğrencilere broşür, afiş ve diğer proje tanıtım malzemeleri dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası