Cemevinde Aşure Ve Kurban Programı

On İki Yıldız Kültür Bilim Eğitim ve Sosyal Yaşam Vakfı aşure ve kurban etkinliği düzenledi.

Cemevinde Aşure Ve Kurban Programı

On İki Yıldız Kültür Bilim Eğitim ve Sosyal Yaşam Vakfı aşure ve kurban  etkinliği düzenledi.

Havza'da muharrem ayı nedeniyle On İki Yıldız Kültür Bilim Eğitim ve Sosyal Yaşam Vakfı ile Karşıyaka Mahallesi Muhtarlığı tarafından aşure ve kurban etkinliği düzenlendi.

On İki Yıldız Kültür Bilim Eğitim ve Karşıyaka Mahallesi Muhtarlığı tarafından inşaatı devam eden ve Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan cemevinde düzenlenen aşure gününe CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkan Vekili Hayrettin Şahin, Havza Müftüsü İlyas Akyazı, Havza garnizon Komutanı Personel yüzbaşı Bahadır Çay, İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Özgür Kumkayır, Ak Parti İlçe Başkanı Sebahattin Özdemir,  CHP ilçe Başkanı Ertaş Çoban, Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Mustafa Yüksel, bazı protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

CHP Samsun Milletvekili Zeybek, programda yaptığı konuşmada, cemevlerinin, camilerin bir birinden farkı olmadığını vurgulayarak, şunları dile getirdi:“Dünya hızlı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor. Bizim için cami, kilise ne ise cemevi de aynı. Hepsi Allah'ın evi ve biz buralara sahip çıkmak zorundayız. Bu matem günü, bir daha Kerbelalar yaşanmasın diye, o günden ders çıkaralım diye yaşatılmakta. O gün yaşanan bu günlerin birlik ve beraberliğine ışık tutsun. Birlik ve bütünlüğüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.” Dedi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ise, Muharrem ayının önemine dikkat çekerek “Aşure renkleri ve tatları ile Anadolu gibi. Farklı tatlardan oluşan bir bütün. Aşure çokluğun bir olduğu haldir. Bizim ülkemizde olduğu gibi farklı kültürlerden oluşan büyük bir ülke. Bu güzellik ve beraberliğin bozulmaması için bir olalım, diri olalım.”diye konuştu.

Havza Belediye Başkan Vekili Hayrettin Şahin ise birlik ve beraberlin önemine dikkat çekerek; “Bizler her zaman ilçemizde bir ve bütün olduk. O gün Kerbela’da yaşananlar bu gün bile insanlığın vicdanını sızlatmakta. Başta Kerbela şehitlerimiz olmak üzere bu ülkenin bütünlüğü için şahadet şerbeti içmiş tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin.” Dedi.

Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Mustafa Yüksel ise aşure günü için hazırlanan aşurenin 12 imamı temsilen 12 çeşit malzemeden hazırlandığını belirtti.

Konuşmaların ardından Alevi dedesi tarafından okunan dua ve Havza Müftüsü tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kesilen kurban etlerinden hazırlanan lokma ve aşure davetlilere dağıtıldı.

Aşure ve kurban programının adından CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek tarafından Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkan Vekili Hayrettin Şahin, Havza Garnizon Komutanı Personel yüzbaşı Bahadır Çay ve jandarma Komutanı Binbaşı Özgür Kumkayır’a inşaatı devam eden cemevini gezdirdi.

Zeybek Havza Belediyesine cemevinin çevre düzenlemesine vermiş olduğu katkılardan ötürü teşekkür ederek; “İnşallah önümüzdeki yıl cemevimiz bitmiş olacak ve sizleri burada ağırlayacağız.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza Yağlı Tohumlar Kooperatifi Mali Genel Kurulu
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası
Havza'da Kan Bağışı Kampanyası